Rocznica, która dzieli Polaków

Rocznica, która dzieli Polaków

- Rada Państwa, zgodnie z postanowieniami konstytucji, wprowadziła dziś stan wojenny na obszarze całego kraju - ogłaszał w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku gen. Wojciech Jaruzelski. Po upływie 35 lat wśród społeczeństwa oraz historyków ciągle nie ma zgody co do oceny tamtej decyzji. W tle rocznicy odbędą się manifestacje przeciwko obecnej władzy.

Stan Wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zakończył się 22 lipca 1983 roku. Zgodnie z danymi Instytutu Pamięci Narodowej w tym okresie ofiarą represji padło nie mniej niż 91 osób (inne dane mówią o ponad 100), a 9736 było internowanych.

Gen. Jaruzelski do śmierci bronił decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego. "Natrętnie upowszechniana jest opinia, iż ja, że tzw. autorzy stanu wojennego, asekuracyjnie zasłaniają się, usprawiedliwiają jego wprowadzenie nieuchronnością interwencji militarnej bloku. To - używana z całą premedytacją - insynuacja. Ja bowiem niezmiennie, uporczywie powtarzam, że interwencja nie nastąpiłaby ni stąd ni zowąd, jak >>grom z jasnego nieba<<. Byłaby pochodną burzliwego rozwoju sytuacji wewnętrznej w Polsce, procesów rozkładowych państwa i tym samym destabilizacji w naszym - geostrategicznie kluczowym obszarze" - pisał w książce "Starsi o 30 lat".

Historycy Instytutu Pamięci Narodowej mają zgoła odmienne zdanie co do oceny tych dramatycznych wydarzeń. ZSSR miał wtedy zmienić już doktrynę i żadne dostępne dokumenty nie wskazują na ryzyko sowieckiej interwencji. Co więcej, gen. Jaruzelski sam miał zwracać się do ministrów obrony Układu Warszawskiego o wydanie ostrego komunikatu, który podziałałby jako swojego rodzaju "straszak". Prośba została jednak odrzucona.

Każdego roku pod tablicą pamiątkową pod Aresztem Śledczym w Ostrowie Wielkopolskim zapalane są znicze ułożone w napis 13 XII PAMIĘTAMY".

Dzisiaj w całym kraju organizowany jest też „Strajk Obywatelski”, a którym stoją działacze KOD, PO i Nowoczesnej. Data jest nieprzypadkowa, a marsz odbędzie się również w Kaliszu.

„Rozpoczynamy przy budynku Villa Calisia (dawny Pałac ślubów, a w latach 80-tych siedziba NSZZ "Solidarność"). Następnie złożymy kwiaty przed budynkiem Sądu w Kaliszu (przed historycznym napisem "Przywrócić godność prawu"). Zakończymy przed biurem PiS przy ulicy Zamkowej. Zapraszamy wszystkich tych, którzy chcą oddać hołd ofiarom stanu wojennego, ale także tych, którzy w dzisiejszych działaniach PiS widzą analogię do działań władzy tamtych czasów”.

- Nikt nie zabrania manifestacji, okazywania swojego niezadowolenia wobec rządzącej partii, to jest święte prawo opozycji. Ale wybieranie tej daty, zawłaszczanie tak tragicznej rocznicy, to jest nic innego jak naplucie na groby ofiar stanu wojennego – komentuje tę inicjatywę Jan Mosiński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

 

Lista internowanych z naszego regionu (za "Głosem Wielkopolskim"):

Adamkiewicz Bogdan, Pleszew

Barański Mieczysław, Rusko

Bartkowiak Miroslaw, Kalisz

Bednarski Józef, Chojno

 Bojszczak Stanisław, Ostrzeszów

Byś Leonard, Syców

 Czajka Jan, Kalisz

Dąbrowski Leszek, Jarocin

Duszeńko Leonard, Krzyżówki

Gajewski Andrzej Marian, Kalisz

Gaweł Stanisław, Warszew

Górski Lech, Ostrów Wlkp.

Grębowski Jan, Kalisz

Guździoł Czesław, Ostrów Wlkp.

Hadaś Jacek, Ostrów Wlkp.

Iracki Bolesław Ryszard, Kępno

Jakuboszczak Lech, Jarocin

Jóźkowski Zbigniew, Kalisz

Kasprzak Henryk, Jarocin

Kołaciński Janusz, Kalisz

Kończalik Stanislaw , Jarocin

Kościelniak Wojciech, Kalisz

Kubasik Elżbieta, Kalisz

Kubiak Fabian Ignacy, Kalisz

Kubiak Mariusz, Ostrów Wlkp.

Kubis Pawel, Szadek

Laksander Zbigniew, Poklęków

Leszczyński Stanisław, Kępno

Lewandowski Janusz, Ostrów Wlkp.

Lisiak Michał, Jarocin

Lisowski Bogdan, Kalisz

Łańduch Ryszard, Porwity

Łyszczak Stefan, Ostrów Wlkp.

Malec Jacek, Kalisz

Malec Mikołaj, Kalisz

Małecki Zdzisław, Kalisz

Marciniak Jan, Kalisz

Matusiak Bronisław, Kalisz

Morkowski Krzysztof, Kalisz

Nawrocki Jan, Kalisz

 Obsadny Kazimierz, Ostrzeszów

Orczykowski Andrzej, Kalisz

Patryas Kazimierz, Koźmin

Pawlak Maciej, Kalisz

Pawłowski Roman, Ostrzeszów

Pietkiewicz Antoni, Kalisz

Pietkiewicz Jerzy, Kalisz

Pinczewski Antoni, Kalisz

Piwowarczyk Henryk, Kalisz

Pluciński Ryszard, Ostrów Wlkp.

Retig Andrzej, Kopieczki

Rolicz Zygmunt, Syców

Roszka Mieczysław, Ostrów Wlkp.

Rybczyński Kazimierz, Krotoszyn

Siankowski Andrzej, Jarocin

Siciński Henryk, Ostrów Wlkp.

Słodkiewicz Stanisław, Kalisz

Szarzyński Jan, Krotoszyn

Szulc Zygmunt, Wieruszów

Szymański Konrad, Kępno

Szymczak Stanisław, Kotlin

Śliwa Bogusław, Kalisz

Urban Aleksander, Ostrów Wlkp.

Walczak Jerzy, Cielcza

Walczykiewicz Mieczysław, Staw

Walendowski Adam, Ostrów Wlkp.

Węgrzyn Marek, Kalisz

Wilczyński Witold, Lisków

Wojkowski Andrzej, Kalisz

Wróbel Józef, Ostrów Wlkp.

Wudarski Zygmunt, Krotoszyn

Wysocki Henryk, Wieruszów

Zawisła Jerzy, Jarocin

 

Komentarze

 • -20
  Czytam ten komentarz i wspomnienia wracają. Pamiętam ten mroźny poranek, te nie udane próby nawiązania kontaktu z dziś już śp. Rysiem Plucińskim Przewodniczącym NSZZ Solidarność w ZNTK. Jak i Jerzym Mintą z ZNTK czy Józkiem Wróblem z ZAP-u, których serdecznie pozdrawiam. Przykro mi, że dziś ta data wykorzystywana jest ponownie z byłymi aparatczykami PZPR, SB, UB dla ochrony przywilejów, a nie pamięci poległych. Przywilejów, które zatrzymali w formie wysokich emerytur, rent czy uwłaszczenia. Reszta się nie liczy. Dziwię się dzisiejszym działaczom PO, którzy jawnie nawołują razem z komunistami do zamachu stanu, czy wypowiedzenia posłuszeństwa demokratycznie wybranej władzy. Zresztą już po raz wtóry nawołują, gdyż już w latach 2005 sam Donald Tusk nawoływał do wypowiedzenia posłuszeństwa. Jak widać ten stan pozostał we krwi kolegom z PO. Nie mogą pogodzić się, że koryto zostało im zabrane. Opamiętajcie się, więcej pokory.
  Napisano 13.12.2016 10:46 :: odpowiedz
  • pytek

   1
   @: Gościu, dlaczego pochowałeś Rysia Plucińskiego? Przecież on żyje i ma się nieźle, jest dyrektorem biura poselskiego posła Tomasza Ławniczaka. Reszta Twoich rewelacji też taka prawdziwa? Nie wierzysz, to zajrzyj na FB ;-)
   Napisano 14.12.2016 10:19 :: odpowiedz
  • 0
   @pytek: Masz rację pomyliłem imię. Pisząc mój komentarz, myślałem o Tadeuszu Plucińskim. Trudno mi wytłumaczyć moją pomyłkę. Pozostaję mi przeprosić za moją pomyłkę. Nie chcę się usprawiedliwiać Przepraszam i dziękuję za zwrócenie uwagi, a Rysiowi życzę zdrówka i wiele, wiele lat życia. Co do reszty komentarza wszystko się zgadza.
   Napisano 14.12.2016 17:03 :: odpowiedz
 • dziadek

  10
  TVP wyskoczyła z objawieniami IPN i Macierewicza dotyczącymi grudnia 70. a komentatorka podsumowała ze to stan wojenny. Żałosne jest to że mylone są fakty historyczne byle opluć tamte czasy. LUDU !!! STAN WOJENNY TO MRÓZ I ŚNIEG a w materiałach śniegu brak...
  Napisano 13.12.2016 11:06 :: odpowiedz
 • Refleksje w 35. rocznicę...

  33
  13 grudnia 2016 r. jesteśmy po 35 latach od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce -w epoce postprawdy. To neologizm, nie ma go jeszcze w słownikach języka polskiego. Postprawda jest głoszona publicznie przede wszystkim w tzw. mediach narodowych. To jest największa hipokryzja ze strony rządzącego PiS-u: to co oni mówią należy odbierać dokładnie odwrotnie. "Dobra zmiana"- to zmiana, która dewastuje wszystko, co dobre- od polskiej marki stadniny koni do Trybunału Konstytucyjnego. "Polska wstała z kolan", to Polska- a właściwie rząd PiS-u, który właśnie upadł na twarz, tracąc wszystkie atuty w UE. "Kto bohaterem, a kto zdrajcą" dowiedzą się uczniowie po likwidacji gimnazjów. Trwa tzw. wygumkowywanie bohaterów m.in. L.Wałęsy i W.Bartoszewskiego. Apoteoza postprawdy, czyli po prostu kłamstwa wygrywa właśnie bitwę. Nie oznacza to, że musi wygrać wojnę. Jej wynik zależy od konsekwencji obrońców prawdy. Ona sama się nie obroni. Potrzeba ponownie ludzi przyzwoitych!
  Napisano 13.12.2016 11:25 :: odpowiedz
  • redisbad

   -2
   @Refleksje w 35. rocznicę...: Nawet nie chce i się odpowiadać na ten stek idiotyzmów.... Wam w ogóle powinni zabrać te emerytury. Albo niech wam płaci Putin, albo szukajcie sobie jedzenia na śmietnikach!
   Napisano 13.12.2016 20:26 :: odpowiedz
  • 3
   @redisbad: Jak zwykle piszesz inwektywy i bzdury. Normalka, jesteś w formie plujko.
   Napisano 14.12.2016 10:20 :: odpowiedz
 • aapacz

  -12
  Rozwalić grób śmiecia Jaruzela!!
  Napisano 13.12.2016 12:40 :: odpowiedz
  • redisbad

   -1
   @aapacz: To oczywiste, że truchło tego bandziora musi zostać usunięte z Powązek. Ten sam los musi spotkać śmieci jakie zostały po Bierucie, Bermanie czy Zambrowskim. Powązki to miejsce dla polskich patriotów takich jak Witold Pilecki czy generał Fieldorf - Nil. Komunistyczne bandziory - won na śmietnik!
   Napisano 13.12.2016 20:23 :: odpowiedz
 • arci

  3
  12 =ego byłem u Danki ...maiłem wrócić Ojca Fiatem 126 do 23-ej Tak było... Rano Mama mnie budzi - stan wojenny ! Jestem wtedy w WOSK... w Poznaniu Jem obiad, rosół i drugie danie Mama mówi jedź ... ja staram się wykorzystać przepustkę do końca.Każą już żołnierzom do jednostek wracać...CDN......
  Napisano 13.12.2016 15:18 :: odpowiedz
 • redisbad

  -24
  Ta rocznica wcale nie dzieli Polaków. Od 1944r. Polacy są zmuszeni dzielić swe terytorium z polskojęzyczną wspólnotą rozbójniczą pochodzenia sowiecko-ubeckiego. To właśnie owa wspólnota urządza dziś wrzaskliwe marsze w Warszawie w obronie przywilejów emerytalnych dla bandziorów z UB, SB i ZOMO. Polacy nie są podzieleni. Polacy tylko nie chcą mieć nic wspólnego z tą ubecką dziczą!
  Napisano 13.12.2016 20:20 :: odpowiedz
  • 2
   @redisbad: No i jeszcze ostatni cham i świnia z ciebie wylazła, prawdziwy katoliku i polaku przez małe p.
   Napisano 14.12.2016 10:22 :: odpowiedz
  • redisbad

   -2
   @: Tylko widzisz, głupku - ja nie jestem katolikiem.....
   Napisano 14.12.2016 21:58 :: odpowiedz
  • 2
   @redisbad: No tak faszyści przecież mieli własną religię. Pomieszanie chrześcijaństwa z pogańskimi obyczajami. Redisbad obrazek malarza już wycałowałeś?
   Napisano 15.12.2016 9:20 :: odpowiedz
 • Memento dla prezesa PiS-u

  12
  Panie prezesie-JK-chciałbym Panu przypomnieć lekcję historii upadku systemu republiki w starożytnym Rzymie. Koncentracja władzy w jednym ręku jest jak promieniotwórczy pluton. Jeśli jej nie będziemy ograniczać, to zniszczy wokół wszystko! Warto o tym pamiętać! Jednym z haseł Obywatelskiego Marszu KOD-u było: "dość dyktatury jednego posła"! I jeszcze jedna kwestia: jeśli jedne elity niszczą inne elity napuszczając na nie agresywny tłum, jest to prosta droga do upadku demokracji. Tak samo robili rzymscy demagodzy stając na czele ludu i za jego pomocą okupowali Forum Romanum, żądając wciąż nowych uprawnień dla Juliusza Cezara. Tak upadła demokracja w starożytnym Rzymie. Osobiście się z tym agresywnym tłumem zetknąłem w Warszawie 13 grudnia 2016 r. Krzyczał on do uśmiechniętych i spokojnych ludzi idących w Marszu Obywatelskim: "komuniści i złodzieje". "Rodacy- nie bójcie się"-to hasło Władka Frasyniuka. Obyśmy tylko zdrowi byli!

  Napisano 14.12.2016 14:08 :: odpowiedz
  • redisbad

   -1
   @Memento dla prezesa PiS-u: Władek Frasyniuk niech lepiej napisze książkę: "Jak będąc gołodupcem założyć dużą firmę transportową". Czekamy - chcemy się dowiedzieć i potem naśladować tego geniusza biznesu.......
   Napisano 14.12.2016 20:14 :: odpowiedz
  • se ne wrati

   -1
   @Memento dla prezesa PiS-u: "Obyśmy tylko zdrowi byli!" módl się, bo modlitwa o rozum pewnie nic nie da. Co ty za brednie wypisujesz. Co nas obchodzą dzieje starożytnego Rzymu. To było i "se ne wrati". Ja patrzę jak przeżyć od pierwszego do pierwszego. Z tego co piszesz, to stać ciebie na wyjazd na manifestację. Może wyjazd był sponsorowany? Nie zazdroszczę tobie tego wyjazdu. Ale chciałbym wiedzieć jaka przyszłość mnie czeka. Bo hasło Frasyniuka nic mi nie mówi. Jedynie zaczynam się bać. Bo jakie gwarancje mi daje to hasło? Frasyniuk nie jest nawet posłem. A że kiedyś walczył z komuną, to żadna gwarancja. Wielu ludzie zdanie zmienia. Pamiętam obchody 11.11.2013,2014 roku w Warszawie. Gdzie był Frasyniuk? Też w tedy jechałeś? Acha, a jak córka Kopacz, wyjechała już do Kanady? Bo też taka myśl wyjazdu mnie nachodzi.
   Napisano 14.12.2016 21:21 :: odpowiedz
 • tak pytam

  -8
  Dlaczego historyku odwołujesz się do dziejów Rzymu? Wystarczy cofnąć się 10 lat wstecz. Co się działo jak PIS w kolacji z Samoobroną, LPR, rządził? Co wyrabiali, Donald Tusk, wymieniony Włodek Frasyniuk, Lech Wałęsa? Co wyrabiali koalicjanci? Jak rządzili PO z koalicją PSL, jak realizowali obietnice Donalda Tuska? Jak rządzili po roku 2010, kiedy mieli wszelką władzę? To oczywiście zapomniałeś. Tak jak zeznający w aferze Amber Gold. Ciekawi ludzie nami rządzili: Bolka atakowała pomroczność jasna. Kwaśniewskiego grypa filipińska. "Bula" Komorowskiego macanie kur i pisownia. No a króla europy prawdomówność.
  Napisano 14.12.2016 17:43 :: odpowiedz
  • 1
   @tak pytam: A poseł Suski odpytuje świadków o carycę Katarzynę Wielką.
   Napisano 14.12.2016 21:04 :: odpowiedz
  • tak pytam

   0
   @: Może chciał sprawdzić, czy sędzia zna historię? Tylu historyków już nami rządziło. Bo jako sędzia, to cienko przędzie. Pamięć ma taką krótką, podpiera się prawnikiem. Najlepiej jakbyś sam zapytał posła Suskiego. Ja nawet nie wiem skąd posiada mandat poselski.
   Napisano 14.12.2016 21:56 :: odpowiedz
 • redisbad

  -10
  Co to takiego była ta "władza ludowa" przywieziona na sowieckich czołgach ponad 70 lat temu? Starsi ludzie jeszcze pamiętają: lokalny rzezimieszek, mający na koncie przedwojenny wyrok za przestępstwa kryminalne zostawał sekretarzem komitetu powiatowego Polskiej (?) Partii Robotniczej, a jego kumpel, o bardzo podobnej przeszłości - komendantem powiatowym Milicji Obywatelskiej. Pijaczyny, złodziejaszki i bandziory - oto prekursorzy "władzy ludowej". Niestety - to czerwone robactwo rozmnożyło się i dziś ich dzieci i wnuki już nie chodzą w kufajkach i gumiakach tylko w drogich garniturach i lakierkach. Zamiast rewolwerów trzymają w rękach smartfony i laptopy. Ale mentalność sowiecka - ta sama: pasożytnicze życie na koszt innych. A teraz chodzą po ulicach i drą mordy w ramach KODu, bo im się zabiera zabawki.....
  Napisano 14.12.2016 20:07 :: odpowiedz
  • 2
   @redisbad: Jak skomentować takie plugastwo? Cham z ciebie gościu, jak tu już napisano wcześniej. Cham i prostak. Czerwoni z poprzedniej epoki rządzą dziś Orlenem, Komisją Sprawiedliwości w sejmie, a ty tego nie widzisz? Twoim zdaniem wszyscy przeciwnicy pisu to komuniści i złodzieje? A czy to nie Brudziński w młodości miał problemy z prawem? Stuknij tym pustym łbem w ścianę i skończ z tymi głupotami, tępaku i łobuzie.
   Napisano 14.12.2016 21:08 :: odpowiedz
  • redisbad

   -1
   @: 2053 zł/miesiąc dostaniesz emerytury.... I tak zbyt dużo, oprawco, który fotografowałeś ludzi układających krzyż z kwiatów pod kościołem farnym, a potem ich przesłuchiwałeś... Twoja emerytura powinna wynosić 0 (zero) złotych, a ty powinieneś szukać świadczeń u Putina albo na śmietniku. https://www.youtube.com/watch?v=2q804lRlbvw - popatrz jak twoi kumple skowyczą, bo im zabiorą kasę. Nie ma nic piękniejszego.... Do piekła SB-ki!!!!
   Napisano 14.12.2016 21:53 :: odpowiedz
 • redisbad

  0
  Jak to się te PPRowskie bandziory z Ostrowa nazywały? Dziągwa, Starosławski i Stelmaszczyk? Komunistyczne opryszki miały nawet ulice swojego imienia... Na szczęście to już przeszłość. I powróciła piękna nazwa: ul. Kolejowa, która przez wiele lat była nazywana imieniem innego komunistycznego bandziora Świerczewskiego. Kończą się wasze czasy, czerwone męty spod sowieckiej gwiazdy. PRECZ!!!!
  Napisano 14.12.2016 22:11 :: odpowiedz
 • politowanie

  4
  Czy nie szkoda wam tracić czasu na dyskusje z jednym nawiedzonym idiotą który schował się pod nickiem radisbad i plecie co mu ślina na język przyniesie. Przecież to szkoda jednego zdania polemiki bo wyleje tego jadu dwa razy więcej.Frustracje nieudanego życia widać z daleka, może nawet samotnego bo przy tej ilości nienawiści to chyba trudno z nim wytrzymać na codzień tak więc mili Państwo jaki jest koń każdy widzi. Liczmy na powrót do normalności. Pozdrawiam serdecznie wszystkich " nie zapieczonych " :)
  Napisano 15.12.2016 9:58 :: odpowiedz
 • redisbad poczytaj!

  2
  Panie "redisbad" gorąco polecam lekturę poniżej podanego portalu Może Pan przejrzy na oczy! Jest Pan anty- redisbadem! http://www.redisbad.info/ Strona informacyjna o produktach patriotycznych marek patriotycznych i wolnościowych. Zdrowia życzę.

  Napisano 15.12.2016 10:34 :: odpowiedz
  • -1
   @redisbad poczytaj!: On nie ma czasu. Swastyki pali i malarzowi się kłania! O przepraszam w Białymstoku stwierdzili, że to nie swastyki hehehe tylko słoneczka:))))
   Napisano 15.12.2016 12:08 :: odpowiedz
 • "Wolność kocham i rozumiem..."

  2
  Czarny humor z13 grudnia 2016 r. Tatuś mówi do syna: Możesz być ze mnie dumny! A dlaczego? Bo 35 lat temu byłem przeciw partii Stanisława Piotrowicza i 35 lat później też jestem przeciwko partii Stanisława Piotrowicza. Syn pyta dalej: to ta partia przetrwała tyle lat? Mój synu- to bardzo trudne pytanie. I tak i nie, ale o tym opowiem Ci innym razem. Bo w "Nowej Szkole" wg tzw. dobrej zmiany, na pewno się tego nie dowiesz. "Wolność kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem"- tak 26 lat temu śpiewał legendarny zespół "Chłopcy z Placu Broni". I dzisiaj znowu te słowa stają się bardzo aktualne!
  Napisano 16.12.2016 9:58 :: odpowiedz
 • redisbad

  -6
  Drogie, rozhisteryzowane lemingi.... O co znowu wam chodzi z tym Piotrowiczem? Że prokurator stanu wojennego? Że ubek? Przecież to najzupełniej normalne, że do walki z mafią używa się skruszonych gangsterów. Nie oglądacie amerykańskich filmów? Nie wiecie tego? Taaaa... Wy w ogóle mało wiecie. I dlatego Kaczyński rozgrywa was jak dzieci, a wam - jak dzieciom - pozostaje tylko głośno wrzeszczeć. :D:D
  Napisano 16.12.2016 10:29 :: odpowiedz
  • 1
   @redisbad: O co chodzi? Nie rozumiesz? O schizofrenię, dla której nie powinno być miejsca w polityce. Jeśli pisgłupole wrzeszczą o dekomunizacji sprzątaczek i kierowców w SB, a zapominają o tak "drobnych" trybikach w aparacie ucisku komuny jak prokuratorzy i sędziowie, to ty uważasz, że to jest ok? Jeśli ktoś był miesiąc przypisany do MSW, a potem 25 lat służył III RP, albo i zginął dla niej na misji to teraz za ten niezawiniony miesiąc ma być gorszy niż Piotrowicz, którego pis wystawił na piedestał? Wdowa po tym żołnierzu ma mieć obniżoną rentę? To nazywam schizofrenią polityczną, a jeśli ty to popierasz to... Sam sobie dopisz co o tobie sądzę :-)
   Napisano 16.12.2016 13:01 :: odpowiedz
  • redisbad

   -1
   @: Jaka schizofrenia? Do walki z mafią używa się innych mafiozów, bo wtedy ta walka jest najskuteczniejsza. A wy jesteście mafią, która od ponad 25 lat pasożytuje na społeczeństwie! I Kaczyński bardzo dobrze zrobił, że wykorzystał tego Piotrowicza! A sprzątaczki i kierowcy z SB nie będą mieli obniżonych emerytur, bo od początku mieli je niskie! I ty o tym dobrze wiesz, czerwony obsr..... !!!!!
   Napisano 16.12.2016 16:01 :: odpowiedz
 • No nie

  0
  Czytam i oczom nie wierzę. Lech Wałęsa w zagranicznych mediach apeluje o wyrzucenie Polski z Unii http://newsroom.salon24.pl/740033,lech-walesa-w-zagranicznych-mediach-apeluje-o-wyrzucenie-polski-z-unii
  Napisano 16.12.2016 17:36 :: odpowiedz

Serwis WLKP24.info do swojego działania wykorzystuje pliki cookies. Stosujemy je, aby zapewnić Państwu jak największą wygodę korzystania z funkcjonalności naszego portalu.

Jeżeli zgadzają się Państwo na korzystanie z cookies przez nasz portal, prosimy o kliknięcie przycisku "Akceptuję". Jeśli nie akceptują Państwo takiego działania, należy zmienić ustawienia cookies w swojej przeglądarce.

Akceptuję

Przeczytaj naszą politykę cookies