Plan niezrównoważony

Reklama

Dworzec PKS w Ostrowie Wielkopolskim tętni życiem, nie do końca wiadomo, czy w mieście jest 10, czy może 11 osiedli, a jeden z Orlików znajduje się… przy ul. Wiślanej. Takie kwiatki można znaleźć w poddanym na początku marca pod konsultacje społeczne Zrównoważonym Planie Mobilności Miejskiej, przygotowanym przez zewnętrznego wykonawcę.

Ideą Zrównoważonego Planu Mobilności Miejskiej jest opracowanie szeregu działań w zakresie transportu miejskiego i zarządzania mobilnością mieszkańców, jakie powinny zostać podjęte, aby podnieść jakość życia mieszkańców, konkurencyjność i atrakcyjność miasta oraz ograniczyć negatywny wpływ transportu na środowisko naturalne.

- Zrównoważony Plan Mobilności Miejskiej, który wytyczy kierunki rozwoju transportu i komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim chcemy stworzyć wspólnie z mieszkańcami, dlatego zachęcam do przekazywania uwag i wniosków w ramach rozpoczętych konsultacji społecznych. Bezpośredni głos ostrowian, którzy poruszają się po naszym mieście zarówno pieszo jak i  rowerem, samochodem czy komunikacją publiczną jest bardzo cenny w procesie tworzenia Zrównoważonego Planu Mobilności Miejskiej – podkreślała w momencie rozpoczęcia konsultacji społecznych Beata Klimek, prezydent Ostrowa.

W praktyce miasto musi przyjąć plan, żeby móc ubiegać się o środki unijne na wskazane w nim przedsięwzięcia. Zanim dokument zostanie przedstawiony radnym, trzeba go zaprezentować mieszkańcom. Wersja, która została poddana pod konsultacje mogła wprowadzić w zakłopotanie tych ostrowian, którzy na lekturę się zdecydowali

- Tylu bzdur, tylu błędów, tylu przekłamań ostatnio można było się doszukać jedynie w strategii rozwoju kultury [zamówionej przez miasto w 2011 r. – red.]. Nie mówiąc już o niedoróbkach, np. wskazuje się, że w mieście jest jedenaście osiedli, a z nawy wymienia się dziesięć – mówił na ostatniej sesji Rady Miejskiej Andrzej Kornaszewski, przewodniczący Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej. – Dokument zawiera bardzo dużo literówek. Wymienia się największe zakłady w Ostrowie, pomijając  takie „drobne zakładziki” jak Litex, EKK WAGON, Spomax czy PBO.

Plan zawiera mnóstwo ogólnikowych stwierdzeń i porad, które można przyporządkować do każdego losowo wybranego miasta w kraju np.:

„Nadmierna prędkość należy do najbardziej istotnych zagrożeń bezpieczeństwa ruchu (…) Wprowadzenie strefowania prędkości w Ostrowie Wielopolskim będzie kolejnym działaniem, które wpłynie na poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Przyczyni się również do ograniczenia negatywnego wpływu transportu na środowisko naturalne i standard życia”.

Zawarte w dokumencie dane dotyczące samego Ostrowa też pozostawiają sporo do życzenia. Z drobnych, ale rzutujących na odbiór całości wpadek możemy wymienić błędne nazwy ulic – według autorów jeden z ostrowskich Orlików (boisko sportowe) znajduje się przy ul. Wiślanej, która w rzeczywistości jest ul. Wiśniową. To też nie do końca prawda, bo od wielu miesięcy do boiska prowadzi wybudowana obok Wiśniowej ul. Brzoskwiniowa.

- Na stronie 24 autorzy piszą o „wzmożonym ruchu na dworcu PKS”. Powaliło mnie to stwierdzenie. Z załączonej tam tabeli wynika, że w ciągu dnia z dworca odjeżdża ok. 350 autobusów. Jeżdżę tamtędy kilka razy dziennie, ale rzadko zdarza mi się zaobserwować chociażby jeden – wyliczał dalej Andrzej Kornaszewski.

Ziemowit Borowczak, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego, tłumaczył, że wszystkie błędy wynikają z pośpiechu. Plan trzeba było przygotować pod dużą presją czasu ze względu na termin składania wniosków o dofinansowanie do Wojewódzkiego Regionalnego Funduszu Operacyjnego. - Zwykle jest tak, że kiedy otrzymujemy strategię czy plan, które najczęściej wykonują firmy zewnętrzne spoza Ostrowa, mamy czas na to, żeby zespół merytoryczny poprawił wszelkie drobne błędy zanim dokument trafi do konsultacji. W tym przypadku zdecydowaliśmy się równolegle poddać dokument pod konsultacje i nanosić poprawki, gdyż zakładaliśmy, że przedstawimy go radnym jeszcze na marcowej sesji. Kiedy konsultacje już ruszyły okazało się, że termin składania wniosków do WRPO upływa 31 maja, co dało nam miesiąc cennego czasu na „wygładzenie” planu.

Ostateczna wersja dokumentu, która zgodnie z zapewnieniami wiceprezydenta ma być już propozycją znacznie bardziej poważną, zostanie przedstawiona radnym na kwietniowej sesji. Wtedy na konto wyłonionej w drodze przetargu firmy, która przygotowała plan wpłynie około 35 000 złotych.

W materiale filmowym wypowiadają się Andrzej Kornaszewski oraz Ziemowit Borowczak.

Z dokumentem mogą się Państwo zapoznać na stronie internetowej Urzędu Miejskiego (TUTAJ).

Komentarze

 • po lekturze

  0
  A czego to nie usprawiedliwi specjalista Borowczak? Albo się spieszą bidule w urzędzie i buble przyjmują, albo dla odmiany nie zdążą jak np. z KAWKĄ! Ciągle jakieś przeszkody, problemy, kolizje......to na bank wina poprzedników! :) Już nie mogę się doczekać Centrum Przesiadkowego, które rozwiąże wszystkie problemy naszego miasta!
  Napisano 03.04.2016 19:08 :: odpowiedz
 • cacyk

  1
  Jest takie powiedzenie, jeśli nie potrafisz nic zrobić, to chociaż nie przeszkadzaj. Przy naszej władzy, jakoś mocno się zaktualizowało, nieprawdaż?
  Napisano 03.04.2016 20:10 :: odpowiedz
 • wagarowicz

  -1
  Będą jeszcze punkty zborne, na przykład w parku na przeciwko II LO. Pewnie młodzież przed wyjściem na wagary ma się zbierać.
  Napisano 03.04.2016 20:26 :: odpowiedz
 • gall

  0
  dla mnie to proste. ktoś wziął (pewnie niemałą kasę) za wykonanie takiego dokumentu i wykonał go metodą "kopiuj"; "wklej". ot i cała historia.
  Napisano 03.04.2016 20:49 :: odpowiedz
 • PODATNIK

  0
  WSTYD DLA CAŁEGO OSTROWA
  Napisano 03.04.2016 22:40 :: odpowiedz
 • celny

  0
  A gdzie teraz partacz Mohylewski ?
  Napisano 04.04.2016 6:58 :: odpowiedz
 • :)

  0
  do celnego......Pan gula gula oczywiście będzie bronił całej tej świty co ani kasy unijnej pozyskiwać nie umie, co jak dokument zleci to bubel na maksa i co inwestycje niewypały (patrz rewitalizacja, niecka na Paderewskiego czy centrum przesiadkowe) będzie nam serwowała! Będzie bronił jak niepodległości.....bo on wszak teraz w "zarządzie miasta" zasiada! ;) Zmarnowałem głos....i tyle!
  Napisano 04.04.2016 8:30 :: odpowiedz
 • Ozzy

  0
  Boże radni PO są tak beznadziejni, że aż się płakać chce. Dokument nie jest ostateczną wersją, a robią lament jakby było o co
  Napisano 04.04.2016 9:38 :: odpowiedz
 • głos ludu

  0
  Punkty zborne, to jest to. Zbierajmy się Ostrowianie!
  Napisano 04.04.2016 9:38 :: odpowiedz
 • do Ozzy

  0
  Bo cokolwiek się upublicznia (i nie tylko) to musi być napisane poprawnie i merytorycznie.
  Napisano 04.04.2016 10:51 :: odpowiedz
 • Maturzysta

  0
  Jaka władza, takie służby. Nie wymagajmy zbyt wiele. A kto jest autorem tego "dzieła"?
  Napisano 04.04.2016 11:10 :: odpowiedz
 • proletaryusz

  0
  pod powyższym tekstem podpisał się autor a taki poważny dokument jest anonimowy. autor wstydzi się swojego dzieła czy tez może jakis kumpel borowczaka nie chce sie wydać??
  Napisano 04.04.2016 11:16 :: odpowiedz
 • basia

  0
  coraz lepiej....teraz urzędnicy (a w zasadzie ostatni merytoryczny, który się ostał na 3 piętrze urzędu) poprawi za firmę, która wzięła za to pieniądze robiąc kopiuj-wklej! :)
  Napisano 04.04.2016 11:19 :: odpowiedz
 • do OZZY

  0
  OZZY, radni podnieśli krzyk w obronie także ciebie. Ty też masz prawo opiniować ten "dokument", dostarczenie go w takim stanie powinno cię urażać. Chyba, że jesteś odporny na takie traktowanie. Nie każdy jest. Tłumaczenie wiceprezydenta że radni i mieszkańcy dostali ten bubel do zaopiniowania bo konieczny był pospiech uważam za żenujący. Przeczytanie i poprawienie błędów na 70 stronach mając do dyspozycji np biuro prasowe powinno zająć jakąś godzinę, góra dwie. Ten "dokument" to żenada, ale tłumaczenie pana vice przebija nawet ten dokument!
  Napisano 04.04.2016 13:04 :: odpowiedz
 • Ozzy

  0
  No w końcu po to został oddany do konsultacji społecznych, by każdy mógł zgłosić swoje uwagi i poprawić błędy.
  Napisano 04.04.2016 13:08 :: odpowiedz
 • szkoleniowiec

  0
  oj tam oj tam.....na tych SLD-owskich kursach oratorki tak kazali mu mówić! Jak spieprzyłeś - to nie ty lub że nic się nie stało! :) Masz rację "Ozzy" poprawią ludzie i radni a urzędasy niech piją kawki dalej!
  Napisano 04.04.2016 13:29 :: odpowiedz
 • doradca

  0
  na kursy oratorki powinien być wysłany prezes CyRK
  Napisano 04.04.2016 14:08 :: odpowiedz
 • Do ozzy

  0
  Tak myślą cwaniacy albo głupcy. Projekt powinien być porządnie sprawdzony pod względem ewentualnych błędów merytorycznych, a konsultacje dotyczą proponowanych rozwiązań. Płacimy kupę kasy za porządnie zrobiony projekt a nie taki bubel.
  Napisano 04.04.2016 14:11 :: odpowiedz
 • hahah

  0
  a kto by to wszystko czytał, radni teraz się awanturują o kawkę co była wpisana do planu na poprzednią kadencję
  Napisano 04.04.2016 19:50 :: odpowiedz
 • hehehe

  0
  Ale można było w ubiegłym roku złożyć wnioski jak Pleszew i urząd nie złożył. Pewnie, można wszystko zwalać na poprzednika, ale własnego nieróbstwa i zaniechania już nie.
  Napisano 04.04.2016 20:21 :: odpowiedz
 • haha

  0
  na złożenie wniosków było parę lat, wiec nie co nawzajem sobie udowadniać kto miał albo mógł to zrobić, lepiej się wziąć do roboty
  Napisano 04.04.2016 20:50 :: odpowiedz
 • ROS

  0
  masz rację "hehehe".................. to pytanie do Stacha co też robiła jego lacha! :) Bo na pewno nie plan niskiej emisji!
  Napisano 04.04.2016 20:51 :: odpowiedz
 • p79

  0
  35 tysięcy? dobre bo to pisały osoby bez kwalifikacji, żadnych do tego typu opracowań.
  Napisano 04.04.2016 21:22 :: odpowiedz
 • j23

  0
  p79.....ale pisały to osoby "swoje" i poprawne! Teraz wszystko jest lepsze, tańsze i TRANSPARENTNE!!!!! :) Królowa i świta nie lubią poza tym mądrzejszych od siebie....wszyscy mają tylko czapkować, zapraszać na wyżerki darmowe i robić co się karze, a że zleceniodawca na ogół nie rozumie nawet tego co zleca, dalekie jest to od oczekiwań mieszkańców (patrz niecka na Paderewskiego, majostaszki.....na Piaskach, by Białas kosił za parking to już detal! Macie co chcieliście! :)
  Napisano 05.04.2016 6:19 :: odpowiedz
 • bruner

  0
  plany są po to , żeby je zamawiać, a nie czytać , to chyba oczywiste
  Napisano 05.04.2016 10:04 :: odpowiedz

Serwis WLKP24.info do swojego działania wykorzystuje pliki cookies. Stosujemy je, aby zapewnić Państwu jak największą wygodę korzystania z funkcjonalności naszego portalu.

Jeżeli zgadzają się Państwo na korzystanie z cookies przez nasz portal, prosimy o kliknięcie przycisku "Akceptuję". Jeśli nie akceptują Państwo takiego działania, należy zmienić ustawienia cookies w swojej przeglądarce.

Akceptuję

Przeczytaj naszą politykę cookies