Smog atakuje. Wzrasta stężenie groźnych pyłów

Smog atakuje. Wzrasta stężenie groźnych pyłów

Zaledwie kilka chłodniejszych dni wystarczyło, żeby powietrze nad Ostrowem Wielkopolskim wypełniło się groźnymi dla zdrowia pyłami PM2,5 i PM10. Tak wynika ze wskazań urządzenia pomiarowego, które jest zainstalowane przy ul. Długiej. Stężenie wzrasta przede wszystkim w godzinach porannych oraz wieczorem, czyli w momentach rozpalania pieców.

Pyły PM10 i PM 2,5 zawierają w sobie wiele groźnych dla życia i zdrowia substancji chemicznych. Wraz ze spalinami wdychamy m.in. rakotwórcze wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, najgroźniejsze z trucizn – dioksyny, metale ciężkie, związki chloru, dwutlenki siarki, tlenki azotu, tlenki węgla i wiele innych związków, łączących się ze sobą pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Z powodu zatrucia tymi substancjami co roku przedwcześnie umiera na świecie ponad dwa miliony ludzi. W samej Europie – ponad 350 tys. Pyły PM10 i PM 2,5 stanowią poważny czynnik chorobotwórczy, gdyż osiadają na ściankach pęcherzyków płucnych utrudniając wymianę gazową, powodują podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołują choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani. Nie istnieje próg stężenia, poniżej którego negatywne skutki zdrowotne wynikające z oddziaływania pyłów na zdrowie ludzi nie występują. Szczególnie narażone na negatywne oddziaływanie pyłów są osoby starsze, dzieci oraz osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego.

Trujemy się przede wszystkim niskiej jakości węglem, ale nie tylko. Równie niebezpieczne jest palenie drewnem, a zdecydowanie największe spustoszenie sieją spaliny powstałe z różnego rodzaju śmieci czy odpadów produkcyjnych.

Ostrowskie powietrze należy do najbardziej zanieczyszczonych w Wielkopolsce. Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska za rok 2015, dopuszczalne stężenie szkodliwego dla zdrowia pyłu PM10 w Grodzie nad Ołobokiem zostało przekroczone 81 razy. Gorzej było tylko w Nowym Tomyślu – 85 przekroczeń.

Niestety, w tym roku statystyki mogą być podobne. Dopuszczalne dobowe stężenie pyłu PM10 wynosi 50 µg/m3, w przypadku pyłu PM2,5 wartość graniczna to 25 µg/m3. Jak pokazują odczyty zarejestrowane przez miernik zlokalizowany przy ul. Długiej w Ostrowie Wielkopolskim, zapylenie wzrasta. 20 września wskazania były jeszcze optymistyczne, w kolejnych dwóch dniach krzywa poszybowała w górę. 21 września stężenie PM10 wynosiło 61 µg/m3, PM2,5 - 52 µg/m3.

Wieczorem normy zostały przekroczone blisko pięciokrotnie. Nie lepiej było 22 września o poranku. Cały czas mówimy o wąskim obszarze i danych z jednego urządzenia pomiarowego. Miernik zamontował na swojej posesji jeden z mieszkańców. Dane uzyskiwane w ten sposób są wiarygodne – tego typu urządzenia pokazują wyniki bardzo zbliżone do profesjonalnego sprzętu stosowanego np. przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Właściciel miernika nie ma wątpliwości – największym problemem jest nasza świadomość, a raczej jej brak: - Nad ranem w całej okolicy śmierdziało paloną gumą, najprawdopodobniej ktoś palił opony. Jak pokazują odczyty, stężenie pyłów wystrzeliło wtedy w górę. W takich momentach można załamać ręce, sami skazujemy się na wdychanie trucizny.

O ekologiczną edukację ostrowian zadbać chcą urzędnicy. Miasto rozpoczęło akcję „Ostrów smogowi mówi NIE”.

- Kampania prowadzona będzie wielotorowo. To bilbordy na ulicach, banery w miejscach użyteczności publicznej – takich jak place zabaw, boiska, szkoły. To także ulotki z informacjami o zagrożeniach, jakie niesie za sobą niska emisja i wiele innych. Działamy szeroko i wielotorowo, by dotrzeć i przekonać jak największą liczbę mieszkańców. Musimy dostrzegać wokół siebie nieodpowiedzialne zachowania i reagować na nie. To jedno z zadań akcji. Kolejnym jest edukacja i to także naszych młodych mieszkańców, by zachowań ekologicznych uczyć już od najmłodszych lat – przekonuje Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.      

Plakaty informujące o akcji zostaną umieszczone także w miejskich autobusach oraz na przystankach. Będą widoczne także na słupach ogłoszeniowych Ostrowskiego Centrum Kultury, a Spółdzielnia Mieszkaniowa rozwiesi plakaty w blokach.

- Bardzo fajnym elementem kampanii będą kartki pocztowe z przesłaniem do naszych sąsiadów. Jeśli zobaczymy, że nasi sąsiedzi używają do palenia w piecach śmieci możemy im taką kartkę wrzucić do skrzynki pocztowej – dodaje Wojciech Białas, prezes Miejskiego Zakładu Zieleni.

Graficznym motywem przewodnim kampanii są kolorowe dłonie chroniące miasto przed zgubnym wpływem zanieczyszczeń powietrza.

Komentarze

 • ...

  9
  Walczymy z idiotami. Wszyscy razem!
  Napisano 22.09.2016 10:54 :: odpowiedz
 • !

  3
  A zamiast instalacji porządnej stacji diagnostyczno- ostrzegawczej, drukujmy ulotki, które większość zainteresowanych użyje jako podpałki.
  Napisano 22.09.2016 10:57 :: odpowiedz
 • sdf

  6
  dajcie godnie zarabiać, jak będę miał 4000 na rękę i żona też i gaz za to nie zdrożeje i pewną pracę to zainwestuję i podłączę gaz, ale póki co będę palił miałem i ekogroszkiem... ale na pewno nie śmieciami!
  Napisano 22.09.2016 11:41 :: odpowiedz
 • Obywatel

  6
  A ja się pytam gdzie są kontrole? Gdzie są służby, straż miejska, kominiarze? Przecież wystarczy pobrać próbkę z komina i wiadomo kto czym pali w piecu!
  Napisano 22.09.2016 11:47 :: odpowiedz
 • Gumbas

  5
  Gdzie jest straż miejska???!!! Wczoraj byłem po dziecko na orliku przy gimnazjum na krotkszynskiej , smród taki ze nie idzie oddychać a dzieciaki biegają i to wdychaja! Kiedy ktoś się weźmie za tych smieciarzy??!!

  Napisano 22.09.2016 12:14 :: odpowiedz
 • Ania

  5
  Wywieście jeszcze te plakaty w szkołach !!! moja sąsiadka jest nauczycielką pali śmieci prawie codziennie przez cały rok !! nie dociera do niej że truje siebie i innych !! nie przeszkadza jej nawet upał !!
  Napisano 22.09.2016 13:44 :: odpowiedz
 • iskra

  -3
  Chyba to wszystko wynika z biedy i tyle.kasy nie ma to pala czym popadnie.wegiel be drewno be to czym ludzie maja palic? Nakablowac do komisji europejskiej.
  Napisano 22.09.2016 13:45 :: odpowiedz
  • 5
   @iskra: chyba z głupoty bo palenie śmieci to głupota. Zakazana i karana głupota.
   Napisano 22.09.2016 14:21 :: odpowiedz
 • Namiętny palacz ;)

  0
  Ludzie... ale dajecie się wrabiać... no i gdzie ci palacze te śmieci trzymają cały rok, mają wysypiska na podwórkach czy jak?? Wg. tego co piszecie to powinny być góry odpadów. A przekroczenia PM10 w lipcu i sierpniu to skąd się wzięły? Dym z grilla i opiekanej karkówki miał wpływ na przekroczone normy? Zobaczyliście chwytliwy tytuł, fotkę komina i piszecie dyrdymałki i powielane ogólniki.
  Napisano 22.09.2016 19:30 :: odpowiedz
  • 4
   @Namiętny palacz ;): Brawo, sama prawda! Dzisiaj wystarczy byle hasło żeby tłum podchwycił i w kółko powtarzał. nikomu nie chce się już samodzielnie myśleć nie mówiąc o sprawdzeniu czegokolwiek. pm10 to głównie ciepłownie, elektrownie i duży przemysł a nie Kowalski co miałem w piecyku bucha.
   Napisano 22.09.2016 20:06 :: odpowiedz
  • -1
   " pm10 to głównie ciepłownie, elektrownie i duży przemysł a nie Kowalski co miałem w piecyku bucha." - takich bzdur już dawno nie czytałem.
   Napisano 22.09.2016 20:38 :: odpowiedz
  • pt

   1
   Ludzi nie znasz, nie doświadczyłeś syfiącego sąsiada, nie wiesz do czego ludzie są zdolni, jeden dom potrafi zasmrodzić duszącym czymś całą okolicę, a w Ostrowie jest dużo takich domów.
   Napisano 22.09.2016 21:49 :: odpowiedz
  • 0
   @: I gdzie ty masz namiętny idioto te elektrownie, ciepłownie (nasza usytuowana jest na wschodnim skraju miasta, ma filtry no i wiatry dominują zachodnie) i duży przemysł w Ostrowie?
   Napisano 23.09.2016 10:23 :: odpowiedz
 • jj

  2
  Nie rozumiem. Czysty węgiel, płukany miał węglowy, czyste drewno - wszystko jako czyste wyroby przyrody - są złe i zanieczyszczają środowisko. Natomiast tzw eko groszki będące sprasowanym węglem lub miałem z dodatkiem jakiegoś lepiszcza, są dobre i chronią środowisko. Zachęcam do myślenia, a nie powielania bzdur grup producentów zlepionych i sprasowanych śmieci.
  Napisano 22.09.2016 19:50 :: odpowiedz
  • ja

   1
   @jj:najpierw poczytaj potem pisz :)nazwa eko groszek , nie pochodzi od ekologii a ekonomii, znaczy że eko groszek jest ekonomiczny, co nie oznacza , że ekologiczny, mylna nazwa niestety
   Napisano 22.09.2016 21:52 :: odpowiedz
 • jj

  2
  Jeszcze jedna refleksja. Skoro gaz jest taki czysty i ekologiczny, dlaczego jest tyle śmiertelnych niestety przypadków używania term gazowych w łazienkach o słabym wietrzeniu. Niestety gaz jako paliwo też wydziela szkodliwe substancje podczas spalania i też ulatują one do atmosfery. Spalających typowe śmieci łatwo namierzyć. Tylko trzeba chcieć.
  Napisano 22.09.2016 19:56 :: odpowiedz
 • odol

  1
  znów zacznie się paranoja.. czegoś tu nie rozumiem, za komuny po ulicach jeździły jelcze beriety kopciuchy jakich mało, palono czym popadnie, nie mówiąc już o innych aspektach i jakoś nic nikomu nie dolegało.Dziś jesteśmy pokoleniem perfekcjonistów - najlepiej, żebyśmy byli zdrowi jak ryba, żeby nasze samochody najlepiej nie spalały paliwa, żeby wszystko było za darmo, żeby wszyscy zachowywali się dookoła zgodnie z naszymi oczekiwaniami... ludzie opanujcie się, bo brniemy w coraz większą paranoje.
  Napisano 22.09.2016 19:56 :: odpowiedz
  • 5
   @odol: Było mniej samochodów, z ulic polewaczki usuwały pył, nie można było kupić mułu bo był składowany obok kopalni na hałdach jako odpad, nie palono butelek PCV bo ich nie było ......
   Napisano 22.09.2016 20:41 :: odpowiedz
 • ekolog

  3
  widzę że lobby węglowe działa
  Napisano 22.09.2016 20:43 :: odpowiedz
 • palacz

  2
  http://czysteogrzewanie.pl Tylko rozpalanie od góry! Węglem można palić bez dymu i smrodu!!
  Napisano 22.09.2016 21:25 :: odpowiedz
 • Ostrów

  1
  Oj oj pani Prezydent więcej kasy na domy jednorodzinne gdzie komin jeden od drugiego jest w odległości 1m haha pani Prezydent
  Napisano 22.09.2016 22:13 :: odpowiedz
 • abc

  3
  Będzie jeszcze gorzej w śródmieściu Dzięki pani Prezydent która przeznaczyła dofinsowanie na domki jednorodzinne gdzie domy są oddalone kilometra mi a za głupia uchwała pani Prezydent w centrum będzie smok dziękuję pani Prezydent Beach Klimek
  Napisano 22.09.2016 22:26 :: odpowiedz
  • 2
   @abc: Gdzie ten smok? Bo mam coś z rycerza i nie jest to zakuty łeb :D
   Napisano 22.09.2016 22:40 :: odpowiedz
 • Smog ; )

  1
  Zamiast bezsensownie wydawać kase na jakies ulotki i plakaty podlaczyc wszytkich do ozc (za darmo oczywiscie w ramach promocji zdrowia i ekologii)

  wtedy tylko 1 komin by dymil a tak cala..robota na nic a jak nie beda chcieli sie podlaczyc to dowalic wysoki podatek ekologiczno zdrowotny
  Napisano 22.09.2016 22:42 :: odpowiedz
  • 3
   @Smog ; ): ok ale z czego OZC zapłaci podatki, pracowników, konserwację, opał itd... ? Rozumiem że siedzisz przed kompem i z nudów hejtujesz.
   Napisano 23.09.2016 1:02 :: odpowiedz
 • Smog ; )

  -1
  Zamiast bezsensownie wydawać kase na jakies ulotki i plakaty podlaczyc wszytkich do ozc (za darmo oczywiscie w ramach promocji zdrowia i ekologii)

  wtedy tylko 1 komin by dymil a tak cala..robota na nic a jak nie beda chcieli sie podlaczyc to dowalic wysoki podatek ekologiczno zdrowotny
  Napisano 22.09.2016 22:42 :: odpowiedz
 • ja

  1
  zgadzam się z poprzednikiem :)
  Napisano 23.09.2016 10:31 :: odpowiedz
 • Tina

  5
  Karać takich smrodziarzy !!! Jak zapłaci 1000 zł kary,to pomyśli jak temu zaradzić.
  Napisano 23.09.2016 13:59 :: odpowiedz
  • arci

   4
   @Tina: W poprzednim okresie grzewczym do sąsiadki przyjechała STRAŻ MIEJSKA na interwencje , że pali śmieci , zadymia zasmradza całą okolicę ... Na drugi dzień informowała okolicznych sąsiadów , że przyjechali ... sprawdzić "donos" (bo musieli ) i ponoć nawet w kotłowni nie byli !!! Miała z tego uciechę ! Tak właśnie działa nasza STRAŻ MIEJSKA !!!! P.S. Myślę , że to nieodosobniony przypadek!
   Napisano 23.09.2016 18:24 :: odpowiedz
 • Obywatelskie NIE !

  5
  Jedyna recepta to: skuteczne kontrole i wysokie kary! Twórzmy obywatelskie NIE dla TRUCICIELI! Obywatelskie zgłoszenia o trucicielach powinny stać się naszym patriotycznym obowiązkiem. Nie pozwólmy się zabijać bezmyślnym trucicielom! Zdrowie nasze i naszych bliskich jest najważniejsze!
  Napisano 23.09.2016 20:21 :: odpowiedz
  • 0
   @Obywatelskie NIE !: W SKANDYNAWII może tak ale u NAS jest to na dzisiejsze czasy nie realne !
   Napisano 23.09.2016 23:17 :: odpowiedz
 • best

  0
  http://czysteogrzewanie.pl
  Napisano 24.09.2016 7:54 :: odpowiedz
 • Bułka

  1
  Wprowadzić odpisy od podatku lub dofinansowania dla osób które ogrzewają czystymi paliwami gaz prąd itd. Natomiast skoro mamy straż miejską to niech sie czymś sensownym zajmą bo po 22:00 już nikt nie odbiera, i tu się dopiero ludzie rozkręcają. Pompują szambo, palą styropiany papę opony... I nikt telefonu nie odbiera. Moim zdaniem powinni również wprowadzić okres letni w którym jest zakaz palenia w piecach niezależnie od godziny,tylko gaz prąd solary i ozc.
  Napisano 24.09.2016 18:39 :: odpowiedz
  • P.R.

   2
   @Bułka: popieram pomysł z tym okresem letnim - niektórzy mogliby dać sobie spokój z tym kopceniem przy 25 st. - bo muszą podgrzać wodę. Jak tego nie rozumieją to zakaz np od czerwca do końca sierpnia, zawsze to 3 miesiące lepszej atmosfery
   Napisano 24.09.2016 21:46 :: odpowiedz

Serwis WLKP24.info do swojego działania wykorzystuje pliki cookies. Stosujemy je, aby zapewnić Państwu jak największą wygodę korzystania z funkcjonalności naszego portalu.

Jeżeli zgadzają się Państwo na korzystanie z cookies przez nasz portal, prosimy o kliknięcie przycisku "Akceptuję". Jeśli nie akceptują Państwo takiego działania, należy zmienić ustawienia cookies w swojej przeglądarce.

Akceptuję

Przeczytaj naszą politykę cookies