Miasto w oparach smogu. Prezydent Ostrowa apeluje do mieszkańców i mobilizuje Straż Miejską

Miasto w oparach smogu. Prezydent Ostrowa apeluje do mieszkańców i mobilizuje Straż Miejską

W związku ze wzrostem zanieczyszczenia powietrza na terenie całego kraju prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek wystosowała dziś list do mieszkańców miasta, w którym apeluje o unikanie zachowań zwiększających ryzyko narażenia się na skutki tych zanieczyszczeń. Ostrowska straż wzmocniła dziś kontrole gospodarstw domowych pod katem spalania odpadów w domowych piecach.

Na terenie całego kraju w ostatnich dniach odnotowano znaczący wzrost zanieczyszczenia powietrza – również w województwie wielkopolskim. W związku z tym prezydent miasta wystosowała dziś list do mieszkańców Ostrowa:

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Ostrowa

W związku z sytuacją panującą na terenie kraju związaną ze wzrostem zanieczyszczenia powietrza, w tym pyłem PM10, jak również odnotowanymi przekroczeniami poziomu dopuszczalnego w miastach na terenie województwa wielkopolskiego, zwracam się do Państwa z apelem o:

1. Ograniczenie czasu przebywania, a szczególnie unikania wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu, w godzinach rannych i wieczornych, osobom podatnym na zanieczyszczenia (kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze oraz osoby ciepiące na astmę, choroby płuc, alergiczne choroby skóry i oczu oraz choroby krążenia).

2. Unikanie palenia w piecach na paliwo stałe, w przypadku posiadania alternatywnego źródła ogrzewania.

3. Jeśli to możliwe, proszę o ograniczenie ruchu samochodowego poprzez korzystanie z komunikacji publicznej.

Jednocześnie informuję, że Straż Miejska z dniem dzisiejszym wzmocni kontrolę gospodarstw domowych w zakresie przestrzegania przepisów, w szczególności zakazu spalania odpadów w piecach domowych.

Informacje o przypadkach silnego zadymienia można zgłaszać do dyżurnego Straży Miejskiej pod numer tel. 62 738 89 40.

 

Informacja ta została przekazana do wszystkich miejskich placówek oświatowych. Poza dziećmi również osoby starsze są szczególnie narażone na skutki zanieczyszczeń. Apel prezydent miasta przekazany został m.in. także do domu dziennego pobytu Senior – WIGOR.

Straż miejska wzmocniła kontrole przydomowych pieców. Dziś, od samego rana, jeden z patroli zajmował się wyłącznie kontrolą zanieczyszczeń. Po południu, na wezwania mieszkańców, jeżdżą już dwa patrole. Informacje można zgłaszać pod numerem telefonu oficera dyżurnego 62 738 89 40. 

 

Komentarze

 • 6
  bardzo dobra inicjatywa, szkoda, ze straż nie posiada mobilnego urządzenia do pomiarów Pm10 i Pm2,5 bez tego trudno im będzie działać. Część mieszkańców przerzuciła się na palenie w nocy - mniej widać ale czuć tak samo. Chyba najgorzej jest na Nowych Parcelach :(
  Napisano 10.01.2017 15:24 :: odpowiedz
 • aapacz

  -30
  Ja was wpuszcze karwa!! Wasze niedoczekanie kopa w dupę i wpierdalać!!
  Napisano 10.01.2017 16:14 :: odpowiedz
  • POLAK

   2
   @aapacz: Buractwo cebula chrzan ...!!!! Jestem POLSKIEM i nie poto moj dziadek walczył zeby mi tu buciorami do kotłowni wchodzili !!! PRZEPRASZAM BARDZO jak mozna !!! Pfuuu cebulaku buraku .... typowy Polaku
   Napisano 10.01.2017 17:32 :: odpowiedz
  • strażnik

   2
   @aapacz:A gdzie mieszkasz? Przyjedziemy i okaże się.
   Napisano 10.01.2017 22:28 :: odpowiedz
 • Należy zmienić prawo!

  1
  Polski Alert Smogowy wystosował apel do Prezes Rady Ministrów - B. Szydło o pilne podjęcie prac nad nowelizacją prawa w zakresie działań antysmogowych- tak w zakresie ustaw jak i szczegółowych rozporządzeń - przede wszystkim Ministra Rozwoju i Finansów. Należy zgodnie -z prawem unijnym- wyeliminować palenie tzw. odpadami kopalnianymi. Ponadto kary dla tzw.trucicieli powinny być wielokrotnie wyższe. Dzisiaj maksymalny mandat wynosi 500 zł. Moim zdaniem powinien on stanowić, np. równorzędność średniej płacy w gospodarce narodowej. Taki zapis powodowałby automatyczny wzrost mandatu wraz ze wzrostem tzw. średniej krajowej. Ponadto kontrolerzy antysmogowi powinni być wyposażeni w odpowiedni i homologowany sprzęt specjalistyczny zainstalowany w specjalnym pojeździe mechanicznym. Poza tym Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego powinna uruchomić specjalny adres mejlowy do zgłaszania przez mieszkańców tzw. adresów trucicielskich. Zdrowia życzę!
  Napisano 10.01.2017 16:29 :: odpowiedz
 • Mieszkaniec

  2
  Z moich obserwacji wynika ze zadymienie na nowych parcelach oraz parcelach Zacharzewskich nie pochodzi konkretnie z tego miejsca, każdy kontroluje Ostrow a tak naprawde problemem jest nalatujacy syf z poza obszaru np Radłów czy Zacharzew ludzie wrzucają czasem cale wersalki/ wiazki kabli do pieca aby uzyska czysty zlom caly syf nalatuje na Ostrów i sie tu kotłoje przez prady cieplego powietrza nad mastem Katrole w granicznych wsiach a nie sie uparliscie ostrowian na wsiach oleje wszystko jest spalane większość tam utylizuje wszystko cos sie pali
  Napisano 10.01.2017 17:26 :: odpowiedz
  • 2
   @Mieszkaniec: Zadymienie na Nowych Parcelach i Parcelach Zacharzewskich pochodzi dokładnie z tych osiedli. Wystarczy się wieczorem przejechać i zobaczyć. Na Traugutta trzeba włączać czasami halogeny w aucie bo nic nie widać.
   Napisano 11.01.2017 16:22 :: odpowiedz
 • Odpowiedzialność karna!

  9
  Kto uniemożliwia przeprowadzenie uzasadnionej kontroli przez umundurowane służby, np. straż miejską naraża się na odpowiedzialność karna- do 3 lat pozbawienia wolności. Oczywiście żaden umundurowany funkcjonariusz nie będzie siłą szturmował wejścia do naszej posesji. W sytuacji, gdy odmówimy wpuszczenia, spisze protokół i przekaże sprawę na drogę sądową. I to sąd orzeknie odpowiednią sankcję karną. Warto zatem umożliwić przeprowadzenie stosownej kontroli! Pamiętajmy: ignorantia iuris nocet, czyli nieznajomość prawa szkodzi!
  Napisano 10.01.2017 17:35 :: odpowiedz
  • -2
   @Odpowiedzialność karna! : straż miejska nie ma prawa wchodzić na teren prywatny i tym samym do mieszkania
   Napisano 10.01.2017 19:27 :: odpowiedz
  • straznik

   2
   @: A właśnie że ma.
   Napisano 10.01.2017 22:32 :: odpowiedz
  • 0
   @: Sprawdzisz ? Nie wpuścisz ? Pochwal się później wyrokiem. Nie wprowadzaj innych w błąd. Nie poddanie się kontroli zagrożone jest karą do 3 lat więzienia. Ustawa o zagospodarowaniu odpadów.
   Napisano 11.01.2017 16:24 :: odpowiedz
 • Koziabródka-Wojewoda Łęczycki

  2
  Teoretycznie można walczyć z piecem węglowym oraz jego właścicielem, ale może najpierw należałoby zlikwidować biedę. Jakość powietrza polepszy się jak najbardziej. Gwarantuję.
  Napisano 10.01.2017 18:36 :: odpowiedz
  • 0
   @Koziabródka-Wojewoda Łęczycki: Przecież nikt nie chce walczyć z piecami węglowymi. Skąd masz takie informacje ? Chodzi o to by ograniczyć spalanie odpadów węglowych, którymi jest muł i kiepskiej jakości miał oraz nauczyć mieszkańców jak prawidłowo palić w piecu.
   Napisano 11.01.2017 16:25 :: odpowiedz
 • 4
  A jak radny Kornaszewski w zeszłym roku apelował o zakup stacji kontrolnej to go Pani Klimek wyśmiała i nic nie zrobiła a teraz wysyła sms.Apelował o wymianie źródeł ciepła to pani Klimek zamontowała kilkanaście nowych pieców węglowych w mieszkaniach socjalnych zamiast podłączyć je pod OZC a teraz bije na alarm. Zamiast wywalać pieniądze w błoto na jakieś gówniane gadżety trzeba było zacząć od stacji.W końcu prywatna osoba Rysiu Chmielina nakupił czujników i okazało się , że mamy syf nie powietrze a podobno pani Klimek odebrała jakieś nagrody za działania pro ekologiczne
  Napisano 10.01.2017 18:54 :: odpowiedz
 • -3
  A U MNIE W KAMIENICY TA HIENA JANUSZ U. ZAŁOŻYŁ CENTRALNE ALE JEDNO MIESZKANIE OMINĄ I NIE CHCE ZAŁOŻYĆ KASE BIERZE WIELKĄ A JAK COS TRZEBA ZROBIC TO SIE MUSISZ WIELCE PROSIC WIELKI PAN QWA
  Napisano 10.01.2017 19:18 :: odpowiedz
 • aha

  3
  Kolejny raz zapraszam straż miejska: ul. Przymiejska + Głowackiego + reszta rejonu = czarny śmierdzący plastikowy dym. Zwłaszcza starsze domy, niby miasto, ale nawyki ze wsi: palta co chceta.
  Napisano 10.01.2017 19:23 :: odpowiedz
 • Trójkąt smogowy!!!

  4
  Zapraszam straż miejską do trójkąta smogowego w Ostrowie Wielkopolskim -ulice J. Bema- ks. I.J. Skorupki- J.Wybickiego. Dymią wielokolorowo- najwięcej jest koloru czarnego. Ludzie opamiętajcie się- nie trujcie nas! Nie trujcie także siebie i swoich dzieci i wnuków!
  Napisano 10.01.2017 19:34 :: odpowiedz
 • mm

  -1
  lepsze zarobki to zloza gaz solary itp
  Napisano 10.01.2017 19:53 :: odpowiedz
  • 0
   @mm: nie stać na własny dom, to wyprowadzka do bloku. Koszt utrzymania mieszkania 60m w bloku łącznie z ogrzewaniem, to ok 500 pln/mies.
   Napisano 11.01.2017 16:28 :: odpowiedz
 • jn

  8
  Bema - Skorupki - Wybickiego - fakt to istny Trójkąt Smogowy. Pm 2,5 około 1300% normy. Co oni palą tam - nie wiem ale ta okolica zatruwa całe miasto
  Napisano 10.01.2017 20:43 :: odpowiedz
  • -1
   @jn: ciekaw jestem czym i jak ogrzewasz swoje mieszkanie? Zdradź swoją metodę dla dobra nas wszystkich. Nie trzymaj w tajemnicy. Widzę z Twojej wypowiedzi, że masz jakieś bez smogowe rozwiązanie. Śmiało chwal się. Może to rodzice lub dziadkowie utrzymuję Ciebie, a Ty jedynie powtarzasz głupoty.
   Napisano 10.01.2017 23:06 :: odpowiedz
  • 2
   @: Ja się podzielę czym ogrzewam dom 140m2. Ogrzewam gazem i mam rocznie rachunki za gaz na poziomie 3000 PLN (łącznie z podgrzaniem wody). Nie utrzymują mnie rodzice, rachunki płace sam.
   Napisano 11.01.2017 16:30 :: odpowiedz
 • kr

  -3
  A ja proponuję przestać palić w ciepłowni. Tam na dobę spalają kilkadziesiąt ton miału najgorszego gatunku. Przecież nie kupią 1 tony węgla za 800 zł.Czy tam straż miejska kontroluje? Skąd taka troska i takie larum? Moda, chęć zaistnienia, możliwość zarobienia, załapanie się na stanowisko. A ilu chce wszystkich karać, jacy chętni. Czyżby ORMO powołali. Zajmij się jeden z drugim swoimi sprawami, a nie wrzeszcz i nie cuduj. Smog były, jest i długo będzie nie tylko w Ostrowie. Odsyłam do komentarza Koziabródka-Wojewoda Łęczycki.
  Napisano 10.01.2017 20:56 :: odpowiedz
  • 1
   @kr: Komin domu gdzie pali się miałem emituje ok 400ug/m3, komin OZC emituje max 30ug/m3.
   Napisano 11.01.2017 16:31 :: odpowiedz
 • Albert

  -3
  Proponuje przestać palić i próbować przetrwać nie zamarznąć. QRWA CO ZA IDIOCI ... jest zima jest dym od wieków tak było tępe huje!!!!!!!
  Napisano 10.01.2017 21:15 :: odpowiedz
 • Starszy ostrowianin

  3
  W 2013r Ostrów był na 33 miejscu najbardziej zanieczyszczonych miast w europie. Praktycznie nic nie zrobiono żeby to ograniczyć. Nawet nie monitoruje się na bieżąco zaniczyszczenia i nie informuje się mieszkańców o zagrożeniu. Ciekawe jest także to że pył nad Ostrowem w dawkach wielokrotnie przekraczających normy utrzymuje się nad miastem także w okresie letnim. Trudno wtedy powiedzieć że to piece. Palenie w piecach to tylko element tego bardzo widoczny i medialny. Główną przyczyną zanieczyszczenia w miecie jest ruch samochodowy a przede wszystkim tony zanieczyszczeń emitowanych z Małe. I co robią władze Ostrowa? Chcą karać za palenie w piecu ok , a dalej wydają zgodę na rozbudowę Male co wiąże się ze zgodą na emisje następnych zanieczyszczeń. Obecnie jest to kilka ton pyłu dziennie nad miastem. Daję to wszystko pod rozwagę pani Prezydent i radnych. Życzę Wszystkim zdrowego powietrza nad miastem.

  Napisano 10.01.2017 21:39 :: odpowiedz
  • 1
   @Starszy ostrowianin: "W 2013r Ostrów był na 33 miejscu najbardziej zanieczyszczonych miast w europie."Mógłbyś podać źródło tej informacji? Myślę, że coś ta statystyka nie jest wiarygodna. Zresztą sam sobie zaprzeczasz. "Nawet nie monitoruje się na bieżąco zaniczyszczenia i nie informuje się mieszkańców o zagrożeniu." Reszta komentarza też wątpliwa....więc????
   Napisano 10.01.2017 23:50 :: odpowiedz
 • redisbad

  0
  Larum na całą Polskę: SMOG!!!! Pytanie zasadnicze: co się w tej sprawie zmieniło w stosunku do tego co było rok temu, dwa, trzy , cztery lata temu? Odpowiedź: NIC! Zadymienie nie jest ani większe ani mniejsze. A więc? A może zachodni, postępowi Europejczycy otworzyli kolejny front walki z "faszystowską" Polską? Bo w Polsce od ponad roku panuje faszystowski reżim Kaczora.... Czemu nie przyłożyć mu więc SMOGIEM? A może i przy okazji da się z Polski wyciągnąć jakieś miliony euro na "walkę ze smogiem"?
  Napisano 11.01.2017 7:06 :: odpowiedz
 • henryk

  5
  Zgadzam się ze starszym ostrowianinem. Czy ktoś z miasta kontroluje co wyrzuca mahle ze swoich kominów?? Przecież ten zapach czuć nawet na ostrowskim rynku....
  Napisano 11.01.2017 7:39 :: odpowiedz
 • Wowo

  2
  A jak są doceniane osoby, które dbają o ekologię ? Kilkanaście lat temu namawiano na instalowanie ogrzewania gazowego bo miało być paliwo gazowe tańsze dla odbiorców z ogrzewaniem gazowym i co ? Ano to że wielki pic na wodę bo gaz dla tych odbiorców ma taką samą cenę. Nabito ludzi w butelkę. Jeśli tak naprawdę chce się dbać o ekologię to należy doceniać osoby, które o nią dbają !!!
  Napisano 11.01.2017 8:05 :: odpowiedz
 • Włodek

  2
  Inicjatywa Pani Prezydent mi się bardzo podoba. Proszę o informację w jakie urządzenia pomiarowe są wyposażeni nasi strażnicy?. Bez analizatorów spalin trudno coś udowodnić. Proszę o informację czy zostanie uruchomiony 24H dyżur telefoniczny w celu zgłaszania zatrucia powietrza ?
  Napisano 11.01.2017 13:57 :: odpowiedz
 • Sceptyk

  -4
  No i co się tak podniecacie? Balonik jest sztucznie dmuchany od jakiegoś czasu. Te wszystkie bannery w miastach całej Polski. Histeria w TV. Propaganda zakrojona na szeroką skalę. A wszystko po to, żeby Polak nie mógł sobie napalić węglem w piecu lub drewnem w kominku. W poniedziałkowym Guardianie artykuł o tym jak to się pogorszyło powietrze w UK od lat 70tych (wtenczas zaprzestano ogrzewania węglem). Brytole pogorszenia powietrza upatrują w normach Euro i przestawieniu całego transportu drogowego na stosowanie diesla. Tam jest ogólny hejt na diesla...
  Napisano 11.01.2017 14:23 :: odpowiedz
  • redisbad

   1
   @Sceptyk: Dekarbonizacja Polski. Niemcy chcą, żeby Polska zlikwidowała swoje kopalnie węgla, a Polacy kupowali węgiel niemiecki, który nie tylko jest postępowy i europejski, ale podczas spalania pachnie fiołkami. I stąd ta propagandowa histeria. I całe szczęście, że nie rządzi już PO i Tusk, bo tej łajdak zamknął by nasze kopalnie w zamian za poklepanie po plecach przez Angele.
   Napisano 11.01.2017 15:13 :: odpowiedz
 • mieszkaniec

  2
  Sporo tutaj wpisów, ze przyczyną jest bieda ale widzę obok mnie ludzi zamożnych, którzy mają dom wyposażony w pompę ciepła, są właścicielami dobrze prosperujących firm a spalają odpady drzewne ( np.wierzba energetyczna) w nieprzystosowanych piecach a pył i smród spalenizny wokół się roznosi. Wiele dobrze prosperujących firm spala drewno. Części z nas, mieszkańców wydaje się, że to tylko zapach, mało kto czyta raporty o szkodliwości smogu.Wystarczyłoby trochę więcej świadomości mieszkańców i ich dobrej woli żeby polepszyć powietrze, którym oddychamy.Jednak radykalna zmiana może nastąpić tylko po wprowadzeniu norm na kotły i opał( węgiel) w nich spalany no i ich restrykcyjne przestrzeganie. Lepiej dopłacać uboższym mieszkańcom do ogrzewania odpowiednim paliwem niż dopłacać do każdej tony wydobytego węgla kopalniom ( również do miału i innych odpadów kopalnianych, które często są spalane. Nasz Rząd woli jednak kopalnie niż zdrowie obywateli:(
  Napisano 11.01.2017 15:44 :: odpowiedz
 • miał

  2
  Czy ktoś sprawdza jaki węgiel jest sprzedawany na składnicach czy posiada certyfikat itd. czy sorty nie są mieszane.
  Napisano 11.01.2017 16:37 :: odpowiedz
 • Jarco

  0
  Sposób na czyste powietrze jest bardzo prosty. Opodatkować wszystkich którzy dymią a z tych pieniędzy dołożyć np 30% do rocznego rachunku tym co są ekologiczni.
  Napisano 11.01.2017 19:57 :: odpowiedz
 • palacz

  1
  http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak-palic-czysto-weglem/
  Napisano 12.01.2017 10:38 :: odpowiedz

Serwis WLKP24.info do swojego działania wykorzystuje pliki cookies. Stosujemy je, aby zapewnić Państwu jak największą wygodę korzystania z funkcjonalności naszego portalu.

Jeżeli zgadzają się Państwo na korzystanie z cookies przez nasz portal, prosimy o kliknięcie przycisku "Akceptuję". Jeśli nie akceptują Państwo takiego działania, należy zmienić ustawienia cookies w swojej przeglądarce.

Akceptuję

Przeczytaj naszą politykę cookies