Prosto w oczy: Walka ze smogiem

Prosto w oczy: Walka ze smogiem

O problemie zanieczyszczonego powietrza informujemy od dawna, a temat budzi coraz większe zainteresowanie. Smog i walka z tym zjawiskiem – ta sprawa zostanie poruszona w najbliższym programie „Prosto w oczy”, a gośćmi Magdaleny Wojciechowskiej będą Ryszard Chmielina z Ostrowskiego Alarmu Smogowego oraz wiceburmistrz Pleszewa Andrzej Jędruszek.

TRANSMISJA>>>

Początek programu o godz. 18:00. Jak zawsze zachęcamy do aktywnego udziału, pytania będzie można zadawać dzwoniąc pod nr 62 735 22 22.

W miniony weekend w wielu miastach Polski nastąpiło „smogowe przesilenie” (kliknij). Wysokie stężenie groźnych dla zdrowia pyłów utrzymywało się jeszcze wtorku (kliknij), a apel do mieszkańców wystosowała prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek (kliknij).

Skąd bierze się smog?

Słowo smog powstało przez połączenie dwóch angielskich słów: smoke (dym) oraz fog (mgła). Jego powstawaniu sprzyja bezwietrzna pogoda, mgła i przede wszystkim emisja pyłów pochodzących przede wszystkim ze spalania złej jakości węgla, drewna, a także śmieci, opon, gum, odpadów przemysłowych. Pyły PM10 i PM 2,5 osiadają na ściankach pęcherzyków płucnych utrudniając wymianę gazową, powodują podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołują choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani. Szacuje się, że w Polsce z tego powodu przedwcześnie umiera ok. 48 000 osób.

Komentarze

 • RC

  0
  Pożyczki częściowo umarzalne na termomodernizację oraz wymianę pieców (w tym na piece węglowe 5 klasy) http://umostrow.pl/aktualnosci/siegnij-po-dofinansowanie.html
  Napisano 12.01.2017 13:37 :: odpowiedz
 • Koziabródka-Wojewoda Łęczycki

  12
  Nihil novi sub sole – powiadał Eklezjasta i tak współcześnie jest – niczym nowym nie jest zdziwienie tym spostrzeżeniem . Gawiedź zawsze łatwo ulegała manipulacjom, zmieniała się tylko skala i środki. Kiedyś, w czasach biblijnych można było szybko podburzyć tych, którzy byli w zasięgu głosu mówcy, ewentualnie w tym samym mieście. Dzisiaj szybko można rozpętać psychozę w skali kraju. I tak się dzieje w sprawie smogu. Poziom histerii, która zawładnęła mediami w ciągu ostatnich kilku dni, jest taki, jakby chodziło co najmniej o lądowanie kosmitów, którzy postawiliby ultimatum: albo Ryszard Petru z pamięci wyliczy po kolei królów Polski, albo Ziemia zostanie potraktowana miotaczem antymaterii. Nocy wolnej od złodziejów życzę.
  Napisano 12.01.2017 19:29 :: odpowiedz
  • 4
   @Koziabródka-Wojewoda Łęczycki: Nic dodać, nic ująć. Ten temat od samego początku był dla mnie absurdalnym, tym bardziej, że nikt z tych medialnych "uzdrowicieli" nie ma wpływu na aurę nas otaczającą. Dzisiaj od rana wiał niezły wiatr (problem smogu zniknął), a po południu umieszcza się info o programie "Walka ze smogiem". I o czym tam można gadać? O paleniu śmieci w domkach jednorodzinnych to wiedzą wszyscy od prehistorii. Przyszedł wiatr i wszystko co było, to się samo zmyło. Czarni mogą spać i korzystać z korzystnych wiatrów.
   Napisano 12.01.2017 20:08 :: odpowiedz
  • Nina

   -4
   @: No i takich mamy kretynów kozibródków od wypowiadania takich kretyńskich ocen tragicznej w skutkach dla zdrowia naszego i naszych dzieci spalarni byle czego we własnym domku, we własnym piecu, nawet kretynie nie bierzesz pod uwagę, że trujesz siebie i swoja rodzinę!? To gratuluję bezdennie głupiego rozumu.To, że ten proceder palenie co popadnie trwa od czasów nie jest powodem aby wreszcie nie zrobić z trucicielami porządku. Zanim napiszesz człowieku i się ośmieszysz zacznij używać rozumu, chłopek roztropek!!!!!!!!!!!!!
   Napisano 14.01.2017 16:45 :: odpowiedz
  • Ojciec dzieci Niny

   2
   @Nina: Nina -matka moich czternaściorga dzieci, uciekła ze szczęśliwego i pełnego szczebiotu naszych dzieci przed niby smogiem. Od podstawówki była co prawda ekologiczna ale i w jej rodzinnym domu palili też przecież w piecach kaflowych węglem z polskich kopalń. Nie potrafiła jednak tego znieść. Uciekła. Przez rok mieszkała w ośrodku dla samotnych matek, od kilku lat zajmowała mieszkanie socjalne. - Teraz dzięki rządowemu wsparciu - 500 złotych na dziecko – zaczęła marzyć o własnym wielkim domu z basenem opalanym ekologicznym gazem. Szczęść Ci Boże moja kochana Ninko.
   Napisano 14.01.2017 20:40 :: odpowiedz
  • -1
   @Ojciec dzieci Niny: Nie jednemu psu łysek, nic nie wiem o czternaściorgu dzieciach w dodatku z takim facetem jak w wyżej napisanym komentarzu, ogarnij się człowieku!!!!
   Napisano 15.01.2017 16:37 :: odpowiedz
 • WM

  0
  Do KWŁ. Że masz człowieku nierówno pod sufitem to już nie tylko ja stwierdziłem. Stwierdzenia poparte badaniami specjalistycznymi czujnikami (nie mówię o odkurzaczu) uważasz za histerię. Zdrowia psychicznego życzę.
  Napisano 12.01.2017 19:50 :: odpowiedz
  • Zenon Kasprzak

   1
   @WM: jak badania układają się na przestrzeni lat w Ostrowie Wlkp., jakie jest zestawienie miesięczne, jakie jest porównanie do podobnego miasta na tej samej szerokości geogr.? To są badania! Na razie to są mało mówiące odczyty. I mam pytanie jeździsz samochodem, dieslem? DIESEL to największy truciciel!
   Napisano 12.01.2017 23:03 :: odpowiedz
  • RC

   2
   @Zenon Kasprzak: Wszystko jest dokładnie opisane w Programie ochrony powietrza dla strefy Wielkopolski, Planie Gospodarki Niskoemisyjnej dla miasta Ostrowa Wlkp., a wyniki za kilka lat wstecz można sprawdzić w WIOŚ: dzienne, miesięczne, roczne. http://powietrze.poznan.wios.gov.pl/
   Napisano 12.01.2017 23:12 :: odpowiedz
  • Zenon Kasprzak

   0
   @RC: Co na tej stronie jest opisanie wg powyższych kryteriów? Kilka lat wstecz to żaden wskaźnik badawczy. Rząd min. kilkunastu lat daje jakikolwiek pogląd. A miesięczne zestawienie z uwzględnieniem czynników atmosferycznych niewpływających na kumulację symptomów?
   Napisano 12.01.2017 23:46 :: odpowiedz
  • RC

   -1
   @Zenon Kasprzak: Przepraszam ale na takim poziomie dyskusji nie będę prowadził. Bardzo chętnie mogę podyskutować merytorycznie, polityka mnie nie interesuje.
   Napisano 13.01.2017 0:11 :: odpowiedz
  • KR

   -1
   @RC: Ja widzę, że masz kłopot ze zrozumieniem, czytasz i nie wiesz o czym. W którym miejscu Zenon Kasprzak wspomina o polityce. To, że napisał "Rząd min. kilkunastu lat daje jakikolwiek pogląd" Przestań, bo się ośmieszasz.
   Napisano 13.01.2017 0:26 :: odpowiedz
  • 1
   @KR: tak, mam kłopoty ze zrozumieniem.
   Napisano 13.01.2017 0:42 :: odpowiedz
 • JórekOgurek

  0
  W Polsce mamy dwa miasta borykające się z rzeczywistym problemem S M O G U! Są to KRAKÓW i BIELSKO BIAŁA. Problemy obu miast wynikają ze specyficznego położenia geograficznego. Uogólniając rzec można, że w tych miastach nie występują przeciągi jak np. w Trójmieście gdzie powietrze jest jedno z bardziej czystych w Polsce. Problem smogu nasila się w polskich warunkach klimatycznych w okresie jesienno-zimowo-wiosennego ze względu na dużą wilgotność powietrza i niskie ciśnienie atmosferyczne. Stąd wynika błędna korelacja przypadająca jakoby na sezon grzewczy. Wzrost zanieczyszczenia powietrza jest notowany również w krajach gdzie nie opala się węglem a czynniki klimatyczne potęgują możliwość wystąpienia smogu i tak jest w Wielkiej Brytanii.
  Napisano 12.01.2017 23:58 :: odpowiedz
  • 2
   @JórekOgurek: Jedna osoba notorycznie wypisuje bzdury w komentarzach i wprowadza mieszkańców w błąd. Nie potrafię zrozumieć dlaczego to robi. Z rzeczywistym problemem smogu borykają się setki polskich miast. Chciałbym tylko przypomnieć że na tym forum nie jesteśmy anonimowi.
   Napisano 13.01.2017 0:17 :: odpowiedz
  • KA

   -1
   @JórekOgurek: Jak rozumiem, problem smogu jest problemem, podobnym do ocieplenia. Powstaje i znika, wymyślony dla kasy. W ub. latach problem też istniał, nikt nie opisywał i nie było takiego larum. Słyszałem w TV Łódź, że nagłośnienie powstało dlatego, że smog pojawił się w Warszawie. Skoro w Warszawie to problem musiał być nagłośniony. Dziwne to, ale i tak być może.
   Napisano 13.01.2017 1:26 :: odpowiedz
  • 3
   @JórekOgurek: Ostatnio był program o Kalwarii Zebrzydowskiej. Ok. 1000 małych zakładów i setki domków trują niesamowicie- badania WiOŚ z Krakowa wykazały większy smog niż w Krakowie, dalej Zakopane... Dwa miasta? Chyba nie potrafisz liczyć powyżej dwóch. Co do smogu w Ostrowie nie potrzeba urządzeń- wystarczy obserwacja organoleptyczna. Są w naszym mieście ulice, które prawie cały sezon grzewczy są mocno "zamglone". I nie jest to zwykły dym.
   Napisano 13.01.2017 1:45 :: odpowiedz
  • 1
   @: "Chciałbym tylko przypomnieć że na tym forum nie jesteśmy anonimowi." A co grozisz mi? Nie strasz, nie strasz, bo się zesrasz!
   Napisano 13.01.2017 8:59 :: odpowiedz
 • Koziabródka-Wojewoda Łęczycki

  3
  Te posty są , mówiąc najdelikatniej dziwaczne. Smog nie jest zjawiskiem nowym. Pojawiał się w minionych latach – ba, w mediach były o tym informacje, ale nigdy nie rozpętywano takiej paniki jak obecnie. Byłoby to być może naturalne, gdyby sytuacja była gorsza niż w poprzednich latach. Ale tak nie jest. Można spokojnie założyć, że w skali jednej, a co dopiero dwóch czy więcej dekad jest lepiej. Wyśrubowane normy wymusiły na zakładach przemysłowych – których jest zresztą niewiele – i elektrowniach montaż nowoczesnych filtrów. Polacy jednako jak śmieciami, flotami i mułami w starych przerdzewiałych piecach palą to z wiadomych przyczyn palić nadal będą. Nocy wolnej od podżegaczy wszelakich życzę.
  Napisano 13.01.2017 18:59 :: odpowiedz
  • -3
   @Koziabródka-Wojewoda Łęczycki: a ja myślę że nie będą i w końcu będzie czym oddychać w Ostrowie.
   Napisano 14.01.2017 9:53 :: odpowiedz
 • Gość

  0
  Program "Prosto w oczy", których nota bene można się przerazić, kto zrobił takie coś powinien być ukarany. Ale nie o tym, a mianowicie, czy w obecnej dobie elektroniki połączenia z widzami muszą być na poziomie takiej jakości, że nie słychać osoby zadającej pytanie, a poza tym czy pani prowadząca musi wypluwać z siebie słowa z prędkością światła,nie dając dokończyć wypowiedzi osobom zaproszonym do studia. Ogólnie audycja byłaby ciekawsza gdyby można było zrozumieć prowadzacą i gdyby ta pani nie wprowadzała takiego chaosu!!!!. Osoby starsze maja problem ze zrozumieniem słów wypowiadanych w takim tempie, o co chodzi, hallo!!!!! Czy własnie o to aby nic widzowie nie zrozumieli!?
  Napisano 14.01.2017 16:55 :: odpowiedz
 • stary zgred

  16
  Kiedy w latach 70-tych ub. wieku dojeżdżałem do pracy w Ostrowie po wyjściu z pociągu nos atakował taki smog,przepraszam a dlaczego nie zadymienie,że nie można było oddychać.I była cisza. A dziś nagle WIELKI SMOG. A może zrobiły to amerykańskie czołgi które pod jego osłoną zajęły Polskę?
  Napisano 15.01.2017 10:25 :: odpowiedz
  • też stary choć nie zgred

   -4
   @stary zgred: Niby stary a taki głupi zgred. W latach siedemdziesiątych mogłeś sobie tylko pomarudzić w domu. nie pamiętasz? Porównujesz lata siedemdziesiąte, kiedy może i był okresowo dym w Ostrowie, było wiele kotłowni lokalnych na każdym blokowisku, bez filtrów itd ale samochodów były śladowe ilości w porównaniu, w piecach palono węglem, papierem i drewnem, ale nie plastikiem, oponami, olejem maszynowym bo ich ludzie nie mieli. Dzisiaj przez Ostrów przejeżdża dziennie prawie 30 tys. aut, miasto pełne jest miejscowych samochodów, trujące podczas spalania opakowania stanowią miażdżącą większość, tak jak zużyte opony, oleje, śmieci. No i w porównaniu z latami 70-tymi świadomość zagrożeń jest nieporównywanie większa. Więc daj sobie spokój zgredzie z tymi pierdołami. Nie chcesz pomóc? No to nie przeszkadzaj!
   Napisano 15.01.2017 11:27 :: odpowiedz
  • 0
   @też stary choć nie zgred: Skąd bierze się ta agresywność w komentarzach, tych którzy walczą ze smogiem? Czy uważacie, ze tak agresywnymi wypowiedziami więcej osiągniecie? „stary zgred” przedstawił swoją opinię i nic więcej. Można się z nią zgadzać, albo nie. Można także sprawdzić, czy jest to prawdą. Można przedstawić swój pogląd na sprawę. Ale nie, wytaczasz armatę i walisz. „Niby stary a taki głupi zgred”. A tyś jaki mądry. Wszędzie byłeś, wszystko wiesz najlepiej. Tak wychowali Ciebie rodzice, nauczyciele? Ciekaw jestem jak wychowasz, wychowałeś swoje dzieci? Oj musi boleć i to bardzo ta zmiana. Odcięli od koryta i stąd ten strach? „Więc daj sobie spokój też stary choć nie zgred z tymi pierdołami”. Weź się za uczciwą pracę i nie wygłupiaj się, bo stajesz się śmieszny. A wystarczy ciut szacunku dla drugiego człowieka.
   Napisano 15.01.2017 15:34 :: odpowiedz
  • 0
   @: pytasz skąd agresja?> Nic tak mnie nie wkurza jak głupota ludzka. Kiedy z jednej strony trwa walka z poważnym zagrożeniem, a z drugiej albo opowiastki z lat 70-tych, albo idiotyczna zabawa z manekinem Zdzisławem, który ma być dowodem na czyste powietrze to trudno o spokój...
   Napisano 15.01.2017 21:33 :: odpowiedz
  • 0
   @: Powiadasz, że wkurza głupota ludzka. Dla jednego głupota, dla drugiego Eureka. Nie chcę prawić morałów, ale: Mądrość to wiedza teoretyczna i doświadczenie życiowe. Nikt nie zmusza Ciebie do odpowiedzi wulgarnej. Używanie wulgaryzmów, to brak szacunku dla innych, którzy mają swoje zdanie na dany temat. Jeżeli Ciebie wkurza argumentacja inna od oczekiwanej, to masz kłopot emocjonalny. Inteligencja, to opanowanie własnych emocji i obyciu. Mniemam, że zaliczasz się do inteligentnych, więc.? Piszesz, że „z jednej strony trwa walka z poważnym zagrożeniem, a z drugiej albo opowiastki z lat 70-tych,” Walczysz z zagrożeniem? W jaki sposób, na czyje zlecenie? Skąd środki? Jeżeli ta walka jest zawodową, to oczekują wyników za to bierzesz kasę. W latach 70 takiego zagrożenia nie było? Było, wspomina „stary zgred” Co zrobiono przez lata? Pytam, gdyż uważam, że to histeria sztucznie wywołana, Pytanie, po co?
   Napisano 16.01.2017 2:10 :: odpowiedz
 • redisbad

  9
  Smog nie jest ani większy, ani mniejszy od tego jaki jest co roku. Skąd więc ta medialna histeria? DEKARBONIZACJA Polski – Niemcy chcą zamknąć polskie kopalnie węgla i zmusić Polskę do zakupów swojego węgla, który oprócz tego, że jest postępowy i europejski, to jeszcze podczas spalania pachnie tolerancyjnymi fiołkami…. Całe szczęście, że nie rządzi PO i Tusk, bo ten łajdak już by zamykał kopalnie w zamian za poklepanie po plecach przez Anielę (patrz stocznie).
  Napisano 15.01.2017 12:35 :: odpowiedz
  • precz z głupotą

   -3
   @redisbad: Kolejny mądry głupek. My o spalaniu śmieci on o dekarbonizacji. Niemcy chcą kupować polskie kopalnie, inwestować w nie miliony, rząd woli je zamykać.Niemcy lata temu zamknęli i zalali wodą większość swoich kopalń i kupują węgiel na Ukrainie, w Polsce i Australii, a głupek krzyczy, że chcą swój węgiel. Głupek zawsze wie lepiej. Nie poczyta, nie poszuka bo po co. Przecież ON WIE!!! Mamy teraz w Polsce cywilizację głupków typu redisbad. http://www.dw.com/pl/niemcy-koniec-kopal%C5%84-w%C4%99gla-kamiennego/a-18928978
   Napisano 15.01.2017 13:38 :: odpowiedz
  • precz z kretynem

   -3
   @redisbad jak chcesz się popisać wiedzą to wpierw poczytaj: http://nf.pl/przedsiebiorca/polski-przemysl-stoczniowy-jest-drugi-w-europie-i-piaty-na-swiecie,,51536,232 http://wpolityce.pl/gospodarka/278425-polskie-stocznie-odzyskuja-forme-przemysl-okretowy-zwiekszyl-sprzedaz-i-ma-pelny-portfel-zamowien
   Napisano 15.01.2017 15:57 :: odpowiedz
  • po

   0
   @precz z kretynem: Ten kretyn niczego nie będzie czytał,umieszczanie linków to strata czasu.On sapie z podniecenia nad każdą odpowiedzią ,jaką otrzyma na swoje kretyńskie komentarze.Najlepiej olewać durnia i tyle.
   Napisano 16.01.2017 9:45 :: odpowiedz
 • Znajomy Niny

  0
  Kobiety odpowiedzialne są za rodzenie i wychowanie dzieci. Jest kobieta, która podołała temu zadaniu. To” matka polka” , Nina Pisówna z domu Awuesówna , ta znana z działań proekologicznych gazem ziemnym palenia, zaszła w ciąże aż 27 razy! Urodziła ona faktycznie 69 dzieci, w tym 16 par bliźniaków, siedem razy witała na świecie trojaczki, a cztery – czworaczki. Bierze zatem trzydzieści cztery tysiące pięćset co miesiąc za wielokrotny orgazm.
  Napisano 15.01.2017 19:23 :: odpowiedz
 • Ojciec Niny

  0
  Ja tego programu nie rozumiem i ekologicznej Niny z maską na twarzy tez nie rozumiem - jak ktoś chce mieć rodzinę to powinien umieć na nią zarobić jeśli tego nie potrafi to nie powinien zajmować się co nocną prokreacją a liczyć na frajerów którzy jego potomstwo będą utrzymywać - ten program jest 500plus jest chory - promuje dziecioróbstwo bez ODPOWIEDZIALNOŚCI -powtarzam rodzinę można mieć dużą ale trzeba na nią umieć zarobić a nie czekać na dawane, żeby gazem palić a nie tanim węglem .Poza tym nie wierzę aby poprawiła się demografia Polski - podejrzewam że model rodziców będą powielać ich dzieci czyli czekać na to że państwo im da tak jak ich rodzicom!
  Napisano 15.01.2017 19:44 :: odpowiedz
 • Jajcarz

  0
  https://www.nik.gov.pl/kontrole/P/16/065/LKA/ Polecam.
  Napisano 23.01.2017 19:25 :: odpowiedz
 • dawid

  0
  dajcie spokój ten smog to jakaś masakra! bez maski nie wychodzę z domu! a to, że mnie szczypią dodatkowo oczy to już w ogóle mnie denerwuje ;/ bez kropli Starazolin średnio znoszę przebywanie na dworze ehhh
  Napisano 15.03.2018 13:21 :: odpowiedz

Serwis WLKP24.info do swojego działania wykorzystuje pliki cookies. Stosujemy je, aby zapewnić Państwu jak największą wygodę korzystania z funkcjonalności naszego portalu.

Jeżeli zgadzają się Państwo na korzystanie z cookies przez nasz portal, prosimy o kliknięcie przycisku "Akceptuję". Jeśli nie akceptują Państwo takiego działania, należy zmienić ustawienia cookies w swojej przeglądarce.

Akceptuję

Przeczytaj naszą politykę cookies