Gmina Przygodzice: Plan na smog

Reklama

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej ma być kolejnym krokiem w walce ze smogiem. Gmina Przygodzice, choć nie oferowała do tej pory finansowego wsparcia wymiany źródeł ciepła, współtworzy Plan Gospodarki Niskoemisyjnej czyli dokument otwarty, który ma zawierać propozycje przedsięwzięć mogących przyczynić się do zmniejszenia emisji szkodliwych pyłów.

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN) to otwarty dokument, współtworzony przez wiele podmiotów chcących podzielić się swoim pomysłem na zmniejszenie wysokiej emisji szkodliwych pyłów do środowiska.

Do współtworzenia planu włączają się nie tylko duże miasta, ale i małe samorządy, w tym gmina Przygodzice (pow. ostrowski), która – choć nie realizuje samodzielnie programów dofinansowania wymiany źródeł ciepła – prowadzi cykl kampanii informacyjnych, m.in. projekt „Kochasz dzieci – nie pal śmieci”.

Jak mówią przedstawiciele samorządu, w niedalekiej przyszłości zostaną wdrożone programy wsparcia finansowego dla mieszkańców, którzy będą chcieli zainwestować w alternatywne, ekologiczne źródła energii. Już trwają rozmowy na ten temat. Swoje uwagi i wnioski na temat wykorzystania alternatywnych źródeł energii może złożyć każda osoba prawna lub fizyczna.

Zgłoszenie działania do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej nie gwarantuje otrzymania dofinansowania, stanowi jednak podstawę ubiegania się o dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych w wielu programach krajowych i europejskich – czytamy w komunikacie Urzędu Gminy w Przygodzicach. Wniosek jest następujący – wykazanie chęci zaangażowania w tworzenie dokumentu zostanie odebrane jako „bonus” przy staraniu się o dofinansowanie wymiany źródła ogrzewania.

W celu przystąpienia do PGN należy wypełnić formularz znajdujący się na stronie internetowej www.przygodzice.pl, a następnie przekazać go w formie pisemnej, pocztą tradycyjną na adres: pl. Powstańców Wielkopolskich 2, 63-421 Przygodzice, za pomocą środków komunikacji elektronicznej na adres: ochrsrodowiska@przygodzice.pl, osobiście w siedzibie Urzędu Gminy Przygodzice w godzinach pracy Urzędu. Termin upływa 13 lutego 2017 roku.

źródło: UG Przygodzice/własne

Komentarze

 • Koziabródka-Wojewoda Łęczycki

  9
  Jakby kryzysu było mało, włodarze szykuje udręczonym Polakom kolejne ciosy. W ciągu 5 lat w Krakowie – ale do 2020 r. w całym kraju – muszą zniknąć piece na węgiel! A to oznacza jedno: że biedni ludzie, którzy jeszcze stosują ten najtańszy opał, będą zmuszeni wymienić instalację. Wprawdzie rząd dopłaci do wymiany starego pieca na instalację ekologiczną, ale za droższy opał zapłacimy już z sami! Zakaz palenia węglem nas zrujnuje – płaczą już przygodziczanie. Dlaczego? Bo właśnie do tego roku – zgodnie z dyrektywą unijną – Polska musi poprawić jakość powietrza. A ponieważ węgiel uznawany jest za paliwo najmniej ekologiczne, rząd każe nam zeń zrezygnować. Piece gazowe lub elektryczne zastąpią więc dotychczasowe węglowe. Oczywiście zapłacą za to najbiedniejsi, już przerażeni nowym prawem.
  Napisano 09.02.2017 19:20 :: odpowiedz
  • 0
   @Koziabródka-Wojewoda Łęczycki: po co wprowadzasz innych w błąd? Nie jest planowane żadne rozporządzenie czy uchwała nakazująca likwidację pieców węglowych na terenie całej Polski.

   Napisano 09.02.2017 20:04 :: odpowiedz
  • Koziabródka-Wojewoda Łęczycki

   1
   Ustawa antysmogowa została ostatecznie podpisana. Co to oznacza dla prostego palacza miału i flotów z Przygodzic ? Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę antysmogową. Nie, to nie jest żaden zakaz palenia węglem. To narzędzie, które pozwoli przygodzickim radnym decydować czym i jak ludzie mogą ogrze¬wać domy !!!!! Jakie to może mieć skutki? Sprzedawcy węgla wieszczą początek końca źródła swego utrzymania, działacze antysmogowi się cieszą, a co z tego wyniknie dla prostego palacza, który chce mieć ciepło w domu, ale też pełną lodówkę? O producentach kotłów węglowych piątej klasy nie wspomnę.
   Napisano 09.02.2017 20:57 :: odpowiedz
  • -1
   @Koziabródka-Wojewoda Łęczycki: żadna tego typu ustawa nie została podpisana. Rozumiem że celowo wprowadzasz w błąd by skłócić ludzi. Żal mi Cię
   Napisano 09.02.2017 22:22 :: odpowiedz
  • Koziabródka-Wojewoda Łęczycki

   1
   Znowelizowane przepisy umożliwią władzom samorządowym wprowadzanie ograniczeń w zakresie rodzaju i jakości spalanych paliw, a także określanie parametrów technicznych lub parametrów emisji dla kotłów, zwłaszcza opalanych paliwami stałymi. Ale jak to w tej gminie. Wójt nic nie wie. Jego urzędnik nic nie wie. Śmierdziel też nic nie wie. Palcie czym się da zatem poczciwcy. Wszak wasze chłopskie pieniądze w ogień iść nie powinny !
   Napisano 10.02.2017 21:29 :: odpowiedz
  • Prawnik

   1
   Artykul 86 ust.1 Prawa Ochrony Środowiska przygodzicki głupku daje takie jednak takie możliwości.
   Napisano 10.02.2017 21:43 :: odpowiedz
  • -1
   @Koziabródka-Wojewoda Łęczycki: co za bzdury. Doczytaj, a później pisz.
   Napisano 10.02.2017 22:29 :: odpowiedz
  • -1
   @Koziabródka-Wojewoda Łęczycki: Art. 96 POŚ, który zmieniła, "Ustawa antysmogowa", daje Samorządowi Wojewódzkiemu, a nie Radzie Gminy narzędzie do wprowadzenia aktu prawa miejscowego w ramach uchwały. Czytać ze zrozumieniem. Kto wprowadził zakaz palenia węglem w Krakowie? Nie Rada Miasta, a Sejmik Województwa. Inna uchwał obowiązuje na pozostałej części województwa małopolskiego, gdzie dozwolone jest spalanie węgla w kotłach minimum 5 klasy emisji. To są fakty.
   Napisano 10.02.2017 23:17 :: odpowiedz
  • Prawnik

   1
   To ja prawnik. Czy pisałem, że samorząd gminny jest władny do wprowadzenia aktu prawa miejscowego Radzie Gminy ? Władza samorządową jest tez przecież samorząd województwa. Czytaj zatem przygodzicki głupku ze zrozumieniem. Tak a propos czy samorząd gminny właściwie ankiety przesłane przez ten samorząd wypełnił coby nie stało się w w tej gminie jako w Krakowie ? I ciekawe jak zaopiniował Program Ochrony Powietrza Dla strefy Wielkopolskiej W zakresie pyłu PM 10, PM 2,5 oraz B(A) P ? Ta opinia da możliwość ograniczenia przez samorząd województwa palenia mułami i flotami temu światłemu w zakresie własnych partykularnych interesów chłopstwu przygodzickiemu.
   Napisano 12.02.2017 15:22 :: odpowiedz
  • Nie prawnik.

   0
   @Prawnik: A co Ty się tak "grzejesz" i wszystkich naokoło obrażasz. Poczytaj najpierw do kogo ten post powyżej był kierowany, a nie obrażasz innych ludzi. Taki z Ciebie prawnik jak z koziej d...y trąbka. Pewnie u Jakiego staż miałeś, więc nie am się co dziwić.
   Napisano 12.02.2017 21:38 :: odpowiedz
 • Zosia

  2
  We Francji, Niemczech, czy Wielkiej Brytanii nie maja do czynienia z takimi niskimi temperaturami jak sa w Polsce . Niech im dowali mróz 15 stopni i nie mają się czym ogrzać. To po prostu chamstwo, jak chcą zmiany to niech ja finansują, Gdy nas agitowano do Unii nikt nie mówił, że będzie gorzej niż w komunizmie, mam wrażenie że to właśnie teraz ziściła się wizja Orwella przedstawiona w 1984 roku.Zakaz używania tradycyjnych żarówek, podniesienie VAt-u z 8 do 22 % na ubranka dla dzieci, zakaz ogrzewania węglem i drzewem, dlaczego nam tego nie powiedziano nim wtopiliśmy się w ten pseudo dobrobyt. U nas w pracy było ogrzewanie olejem opałowym, jak zmieniali ogrzewanie to był bardzo tani, ale po roku dowalili takie akcyzy, że teraz idą na ogrzewanie kolosalnie pieniądze. Od lat marzniemy, siedzimy po kilka godzin w 15 stopniach, można było sie wieczorem chociaż w domu wygrzać, ale wychodzi że już do śmierci przyjdzie nam marznąć.
  Napisano 09.02.2017 19:37 :: odpowiedz
  • -1
   @Zosia: tak,tak. W Niemczech jest inna strefa klimatyczna i rosną banany. Niemcy zamknęli swoje kopalnie i teraz z zazdrości chcą zamknąć nasze.
   Napisano 10.02.2017 22:31 :: odpowiedz
 • Kasia

  1
  Co za kretyn chce zamienić węgiel na prąd, przecież w Polsce do wytworzenia prądu potrzebne jest spalanie węgla z nierentownych kopalni i to tego najgorszej jakości.
  Napisano 09.02.2017 19:39 :: odpowiedz
  • -1
   @Kasia: w Polsce prąd jest z 0,7 lub wielokrotności.
   Napisano 10.02.2017 22:32 :: odpowiedz
 • Hanys

  1
  Uroczyste zebranie partyjne w Warszawie. Uczestniczy Naczelnik Państwa Polskiego. W trakcie dyskusji do mównicy podchodzi młody człowiek i mówi: - Jo jestem górnik z kopalni "Bytom". I jo się pytom: gdzie się podziewo nasz dobry polski wengiel? Naczelnik odpowiada: - Spieprzaj dziadu , tę sprawę rozpatrzymy w czasie przerwy. Po przerwie nikt do sprawy nie wraca, ale zgłasza się następny dyskutant: - Jo jestem górnik z kopalni "Bytom". Jo sie wos pytom, gdzie jest tyn górnik z kopalni "Bytom", co się wos pytoł?
  Napisano 09.02.2017 19:51 :: odpowiedz
  • redisbad

   -2
   @Hanys: Stare i mało śmieszne.
   Napisano 10.02.2017 7:04 :: odpowiedz
 • redisbad

  -8
  Smog nie jest ani większy, ani mniejszy od tego jaki jest co roku. Skąd więc ta medialna histeria? DEKARBONIZACJA Polski – Niemcy chcą zamknąć polskie kopalnie węgla i zmusić Polskę do zakupów swoich pieców gazowych i tym zasr... wiatraków, a Gazprom chce zmusić Polskę do zakupów swojego drogiego gazu. Całe szczęście, że nie rządzi PO i Tusk, bo ten łajdak już by zamykał kopalnie w zamian za poklepanie po plecach przez Anielę (patrz stocznie).
  Napisano 10.02.2017 7:04 :: odpowiedz
  • wiesław

   2
   @redisbad: nudny się stajesz stary trolu, chyba mało ci płacą bo stare posty ciągle wklejasz zamiast się "popisać" intelektem.
   Napisano 10.02.2017 12:32 :: odpowiedz
  • -1
   @redisbad: wprowadźmy normy dla węgla. Błagam wprowadźmy normy dla jakości węgla. Wtedy wyeliminujemy oszustów sprzedających ten najbardziej zasiarczony i ten z największą ilością popiołu. Jestem ZA
   Napisano 10.02.2017 22:35 :: odpowiedz
 • piter

  4
  Stany Zjednoczone powiedziały krótko - dopóki mamy złoża węgla to będziemy nim palić - i w dupie mają smog
  Napisano 10.02.2017 10:24 :: odpowiedz
  • -2
   @piter: moja sąsiadka powiedziała krótko - dopóki mam wrzody na dupie to będę się drapać, a później zrobię Wam ciasteczka.
   Napisano 10.02.2017 22:37 :: odpowiedz
 • maras

  0
  Oczywiście redi czu coś tam. masz rację wina Tuska a twój światopogląd stoi w miejscu
  Napisano 11.02.2017 7:25 :: odpowiedz

Serwis WLKP24.info do swojego działania wykorzystuje pliki cookies. Stosujemy je, aby zapewnić Państwu jak największą wygodę korzystania z funkcjonalności naszego portalu.

Jeżeli zgadzają się Państwo na korzystanie z cookies przez nasz portal, prosimy o kliknięcie przycisku "Akceptuję". Jeśli nie akceptują Państwo takiego działania, należy zmienić ustawienia cookies w swojej przeglądarce.

Akceptuję

Przeczytaj naszą politykę cookies