Inwestycyjne plany ostrowskiego magistratu

Inwestycyjne plany ostrowskiego magistratu

200 milionów złotych – tyle chce wydać miasto oraz miejskie spółki w 2017 oraz 2018 roku na inwestycje w Ostrowie Wielkopolskim. Będzie to możliwe, jeżeli uda się pozyskać znaczne środki zewnętrzne, przede wszystkim dofinansowania unijne. Na drugą połowę kadencji prezydent Beata Klimek zapowiada „inwestycyjną ofensywę”, której założenia przedstawiamy poniżej.

Pieniądze zostaną przeznaczone na infrastrukturę oświatową, budowę obiektów sportowo-rekreacyjnych, obiektów kultury, mieszkań dla seniorów, parkingów, dróg, ścieżek rowerowych. Potężny zastrzyk gotówki otrzyma komunikacja miejska, spore kwoty będą przeznaczone na wymianę oświetlenia ulicznego. Miejskie spółki mają zadbać o kompleksową modernizację infrastruktury komunalnej.

- Na jej odtworzenie i rozbudowanie przeznaczymy ogromne pieniądze. Idące w ziemi instalacje mogą wydawać się nieatrakcyjne z punktu widzenia promocji miasta, bo ich po prostu nie widać. W mojej ocenie są jednak jedną z najważniejszych miejskich inwestycji. Doceniamy je dopiero wówczas, kiedy zdarzy się awaria i część mieszkańców nie ma wody albo ciepła – przekonuje Beata Klimek.

Na inwestycje i remonty sieci ciepłowniczej Ostrowski Zakład Ciepłowniczy wyda w tym roku 8 milionów złotych i porównywalne środki w kolejnych 12 miesiącach. Największe nakłady poniesie WODKAN. Plan zakłada 46 milionów złotych na remonty i rozbudowę sieci kanalizacyjnej w najbliższych dwóch latach, w tym modernizację oczyszczalni ścieków w Rąbczynie i ostrowskiej stacji uzdatniania wody. Poza własnymi środkami spółka starać się będzie o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Inwestycje ostrowskich spółek miejskich w latach 2017-2018:

Ostrowski Zakład Ciepłowniczy – inwestycje i remonty sieci ciepłowniczej

2017 – 8 mln zł, 2018 – środki porównywalne (środki własne spółki)

Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej – budowa trzech bloków mieszkalnych, remonty oraz pozostałe inwestycje

11 mln zł (środki własne spółki oraz kredyt)  

Ostrowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego – budowa bloku mieszkalnego

2,5 mln zł (środki własne spółki oraz kredyt)

Miejski Zakład Zieleni - budowa centrum konferencyjnego na Piaskach

2,5 mln zł (środki własne spółki oraz kredyt)

Targowiska Miejskie - modernizacja miejskich targowisk i zieleniaków

950 tys. zł (środki własne spółki oraz kredyt)

WODKAN – remonty oraz rozbudowa sieci wodno – kanalizacyjnej

46,4 mln zł - środki własne oraz dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami MZO - zakup specjalistycznego sprzętu do odbioru odpadów

500 tys. zł (w miarę możliwości finansowych spółka realizować będzie kolejne zakupy sprzętu. Planowana jest również rozbudowa zakładu).

Miejski Zakład Komunikacji - zakup autobusów niskoemisyjnych wraz ładowarkami do baterii trakcyjnych, dwie stacje roweru miejskiego

14 mln zł - środki własne oraz dofinansowanie z Wojewódzkiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

W ramach WRPO ostrowskie MZK zakupi cztery autobusy elektryczne oraz trzy autobusy z silnikami diesla spełniającymi normę emisji EURO 6.

- To jeden projekt, jednak w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) starać się będziemy o kolejne sześć autobusów elektrycznych oraz trzy diesle. Oznacza to, że po ostrowskich ulicach będzie jeździć szesnaście zupełnie nowych autobusów, w tym aż dziesięć autobusów elektrycznych, co plasuje nas w czołówce miast w Wielkopolsce z takim taborem – tłumaczy Marek Kolasiński, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego.

W ramach wspomnianych ZITów Ostrów Wielkopolski realizował będzie jeden z większych projektów w historii miasta, którego wartość opiewa na blisko 43 mln zł (miasto liczy na 34 mln zł dofinansowania) Związany jest on z wdrożeniem rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie niskiej emisji.

- Działania te to zakup niskoemisyjnego taboru autobusowego, przebudowa infrastruktury transportu publicznego, budowa centrum przesiadkowego, budowa systemu roweru miejskiego, wdrożenie systemu zarządzania i organizacji ruchu, modernizacja oświetlenia ulicznego w osiedlach: Śródmieście, Jana Pawła II – wymienia Jakub Szczurek, wiceprezydent Ostrowa. - Mówimy tu procesie kompleksowej wymiany oświetlenia na ostrowskich osiedlach na nowoczesne i energooszczedne. Ze środków pozyskanych z WRPO chcemy wykonać taką modernizację w osiedlach: Parcele Zacharzewskie oraz Nowe Parcele. To blisko dwa tysiące wymienionych opraw świetlnych.

O środki zewnętrzne miasto aplikuje również przy okazji realizowania miejskich inwestycji zaplanowanych w budżecie Ostrowa.

- W 2016 roku pozyskaliśmy blisko 4,5 miliona złotych. Na początku tego roku już ponad 700 tysięcy. W weryfikacji mamy sześć wniosków złożonych w ubiegłym roku na ponad 10,5 miliona złotych. Rok 2017 to minimum pięć wniosków na łączną kwotę około 59 milionów złotych z kwotą dofinansowania na poziomie 46 milionów. To daje nam możliwość uzyskania dofinansowania na ponad 60 milionów złotych. Oczywiście będziemy także szukać środków w programach ogłaszanych w ciągu roku – wylicza Ewa Torzyńska, naczelnik wydziału rozwoju miasta.

Planowane miejskie inwestycje w 2017 roku to łącznie 55 mln zł. W 2018 roku to kwota blisko 64 mln zł.

Wybrane inwestycje miejskie realizowane w latach 2017-2018:

- Mediateka (3,7 mln zł),

- Muzeum 3d (2,1 mln zł),

- Adaptacja pomieszczeń Spółdzielni Oświatowej na cele Żłobka Miejskiego (1.5 mln zł),

- Przebudowa Stadionu Miejskiego (4,35 mln zł),

- Budowa lodowiska w Parku 600-lecia (2,5 mln zł),

- dwa nowe przedszkola - budowa nowego przedszkola na ulicy Kujawskiej (6 mln zł) + adaptacja budynku starej szkoły przy ulicy Grabowskiej na potrzeby przedszkola (1,5 mln zł),

- budowa parkingu buforowego (1,8 mln zł),

- przebudowa budynku przy ulicy Wiosny Ludów 29 na cele utworzenia lokali komunalnych (2,5 mln zł),

- termomodernizacje obiektów oświatowych (5,3 mln zł),

- budowa krytej pływalni – PROJEKT (800 tys. zł),

- mobilna aplikacja miejska w ramach projektu Smart City (80 tys. zł).

Inwestycje miejskie to także budowa dróg, chodników i ścieżek rowerowych. 2017 rok to ponad 14 milionów złotych i ponad 50 zadań związanych z infrastrukturą drogową.

- Realizować będziemy m.in. ulicę Śmigielskiego ze ścieżkami rowerowymi i chodnikami, kontynuować będziemy inwestycje w osiedlu Pruślin. To blisko 2 miliony złotych na rozbudowę układu drogowego pomiędzy ulicami: Dębową i Bukową. Dzięki tym inwestycjom zdecydowanie poprawia się wygląd i funkcjonalność ulic w tej części miasta. Na skrzyżowaniu alei Powstańców Wielkopolskich oraz Ledóchowskiego powstanie rondo, które usprawni ruch w tym miejscu. W tym roku realizować będziemy również północny odcinek ramy komunikacyjnej. Mamy także zabezpieczone środki na rozwiązanie komunikacyjne ulicy Wylotowej z węzłem Pruślin – wylicza Marcin Wieruchowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg.  

Beata Klimek zapewnia, że wydatki spółek nie będą mieć wpływu na koszty ostrowskich usług komunalnych.

- Wszystkie inwestycje są szyte na miarę, nie ma mowy o przerzucaniu kosztów na mieszkańców i podwyższaniu opłat za ciepło, wodę, czynsz czy bilety – podkreśla prezydent miasta.

Komentarze

 • JAN

  4
  Brakuje tak strategicznych projektów - jak rama północna. to bardzo wazne dla miasta. - infrastruktury miejskiej
  Napisano 09.02.2017 19:13 :: odpowiedz
 • cioteczka67

  4
  Popatrzcie na sondaże ,zapytajcie zwykłych szarych mieszkańców,czego pragną,a nie jakieś wyimaginowane życzenia:) Typu Centrum Przesiadkowe, multiteka czy muzeum 3d. A nei wspomnę o odbudowie ruiny K1 i tej starej kamienicy na Wiosny Ludów. Kto to wymyśla??!!Na centrum przesiadkowe jestem niemalże pewien,że nikt nie pójdzie, a te bajery 3D z ciekawości samo może i pójde ale góra 1 raz a potem??... Przyjadą zwiedzać nasze miasto ?? I nie rozumiem,poco robić wielkie halo z inwestycji,które i tak muszą być zrealizowane czy to się komuś podoba czy nie :> Bo jak inaczej wytłumaczyć inwestycje w nową sieć czy to wodę czy cieplik?To tak jak chwalić się ,że lekarz pierwszego kontaktu przyjął np 10 pacjentów i zapisał im leki..a następnego dnia przyjmie może i 2 razy więcej...a czemu przyjmie?? Bo taki ma zawód...ehhh czyty PR kochanego BP :) pozdrawiam ich również,bo pewnie za chwilę pocisną ten post,bo musi być kolorowo :)a nie czarno biało
  Napisano 09.02.2017 22:49 :: odpowiedz
 • Ehhh

  3
  Porównując do sąsiednich miast to raczej trzeba się wstydzić. 3 razy mniejszy Jarocin wyda taką kwotę w rok. Doliczanie remontów to robienie ludziom wody z mózgu. Gdzie te zapowiadane szumnie inwestycje? Gdzie łańcuch komunalny zapowiadany przez Kowalskiego z CRK? 60 lat żyję w tym mieście i nawet za Świątka tak nie było.
  Napisano 09.02.2017 23:06 :: odpowiedz
 • tiktak

  1
  Po co się gorączkujecie, przecież Oni nawet tego nie zrobią. Tu są inwestycje od 2 lat nawet nie zaczęte. Pamiętacie ile było kino budowane? Stare czasy wracają.
  Napisano 09.02.2017 23:24 :: odpowiedz
 • analityk

  0
  Słabiutko, cieniutko. Małe miasteczka mają ambitniejsze plany. Ktoś już wspomniał o Jarocinie. Ostrów w porównaniu blado wypada.
  Napisano 10.02.2017 10:42 :: odpowiedz
 • mieszkaniec

  2
  Niech Pani Prezydent powie po co np. to lodowisko jaki sens wydawać tyle kasy na to i te muzea Ostrów to nie Kraków tu nie ma zabytków kto tu przyjedzie? A z iloma inwestorami rozmawiała w celu stworzenia nowych miejsc pracy w tym miescie swego czasu na grunwaldzkiej miała powstać fabryka spożywcza bodajże belgijska nawet kupili juz działkę i co jak zwykle nic dużo o tym pisano i mówiono nawet w TV dlaczego w Ostrowie od 26 lat jest jakąś niemoc?
  Napisano 10.02.2017 11:50 :: odpowiedz
 • mieszkaniec

  5
  Niech Pani Prezydent powie po co np. to lodowisko jaki sens wydawać tyle kasy na to i te muzea Ostrów to nie Kraków tu nie ma zabytków kto tu przyjedzie? A z iloma inwestorami rozmawiała w celu stworzenia nowych miejsc pracy w tym miescie swego czasu na grunwaldzkiej miała powstać fabryka spożywcza bodajże belgijska nawet kupili juz działkę i co jak zwykle nic dużo o tym pisano i mówiono nawet w TV dlaczego w Ostrowie od 26 lat jest jakąś niemoc?
  Napisano 10.02.2017 11:50 :: odpowiedz
  • 0
   @mieszkaniec: lodowisko to akurat najlepszy pomysł z tych wszystkich. Możliwość POWSZECHNEJ rekreacji w miesiącach od listopada do kwietnia dla WSZYSTKICH. A jak nie umiesz jeździć na łyżwach to się naucz.
   Napisano 10.02.2017 13:31 :: odpowiedz
  • @@mieszkaniec

   0
   ale Ty bzdury piszesz,jaka najlepsza decyzja??Ile będziesz na tym jeździł?? Po efekcie wow lodowisko będzie świecić pustkami i co,dołożysz się na utrzymanie obiektu??A gdzie tam,będziesz jeszcze jojczył czemu dużych inwestycji się nie robi??!!!A nie robi się,bo trzeba będzie utrzymać to co jest ,to co generuje straty :)
   Napisano 10.02.2017 15:26 :: odpowiedz
  • -1
   @: ładna zima w tym roku, W parku na stawie byłeś pojeździć?
   Napisano 10.02.2017 15:53 :: odpowiedz
  • 1
   @: byłeś, a co?
   Napisano 10.02.2017 23:52 :: odpowiedz
  • -1
   @@@mieszkaniec: bzdury to ty piszesz! W necie można sprawdzić ilość wejść na lodowiska odkąd wprowadzono tzw. "Białe Orliki". Są również ogólnodostępne dane na temat ilości wejść na lodowiska - np. tutaj: http://www.osir.swidnica.pl/aktualnosci/rusza-sezon-na-lodowisku-ceny-godziny Dlaczego w Ostrowie ma być mniej??? Byłeś chociaż w Kaliszu na tej imitacji lodowiska? Ludzi nie brakuje...
   Napisano 11.02.2017 0:14 :: odpowiedz
 • xyz

  0
  Na osiedlu Pruślin zrobiono ulice po lewej stronie ulicy Grabowskiej. Pominięto tylko ulicę Jodłową, no cóż tam nie mieszka nikt ważny.Będziemy pamiętać pani Prezydent i pani Radna bezradna.
  Napisano 10.02.2017 15:27 :: odpowiedz
 • Prezydent

  1
  Ludzie przestańcie hejtowac tylko weźcie się do roboty .
  Napisano 10.02.2017 21:32 :: odpowiedz
  • 1
   @Prezydent: sama się wieś
   Napisano 10.02.2017 23:53 :: odpowiedz
 • zachwycony

  1
  Centrum konferencyjne na Piaskach. Cudowny pomysł. Uwielbiam to poczucie humoru.
  Napisano 11.02.2017 8:07 :: odpowiedz
 • ja

  1
  mnie najbardziej rozbawiły inwestycje dziadka leniwego Maryjana z Ozecu. Najbogatsza spółka w mieście a na inwestycje jakieś ochłapy. W porównaniu do Wodkanu to jakiś śmiech. No ale takich mamy "fachowców" w Ostrowie. masakra
  Napisano 11.02.2017 20:10 :: odpowiedz
 • waza

  0
  Pani Prezydent zaklinala w kampanii ze natychmiast ulice Klasztorna nalezy zrobic na miare wspolczesnosci. Przeciez tam cale osiedle chodzi z kijkami, biega, spaceruje do Wysocka i dalej wraca. a nie bezpiecznie bez chodnikow w XXI wieku sie poruszac, i miedzy rowami w miescie> tokoncowka miasta i glowna dojazdowa do Wysocka Wielkiego. Ulica Klasztorna.pozdrawiam tych radnych i bezradnych .
  Napisano 11.02.2017 21:33 :: odpowiedz
 • Mati

  0
  Ludzie nasze miasto wygląda okropne brzydkie brudne bloki ciasne zatkany ulice w mieście bezrobocie albo płaca minimalna dlaczego ostrów cofały się w rozwoju kalisz jest przed nami jakieś 100 lat a i Jarocin krotoszyn odskakuja nam dalej
  Napisano 15.02.2017 7:35 :: odpowiedz

Serwis WLKP24.info do swojego działania wykorzystuje pliki cookies. Stosujemy je, aby zapewnić Państwu jak największą wygodę korzystania z funkcjonalności naszego portalu.

Jeżeli zgadzają się Państwo na korzystanie z cookies przez nasz portal, prosimy o kliknięcie przycisku "Akceptuję". Jeśli nie akceptują Państwo takiego działania, należy zmienić ustawienia cookies w swojej przeglądarce.

Akceptuję

Przeczytaj naszą politykę cookies