Darterzy z sukcesami

Za nami kolejny, czwarty sezon darterski w Jarocinie. Tradycyjne, co roku jego zwieńczeniem są zawody Masters Jarocińskiej Ligi Darta, które należą do najbardziej prestiżowych w całym roku. Wygrał je Klaudiusz Stachowiak z Leszna, drugie miejsce zajął mistrz poprzedniego sezonu - Jordan Hołderny. Trzeci był Paweł Osiełkowski.

W turnieju Masters wystąpiło 16 najlepszych graczy z tabeli generalnej podzielonych na cztery koszyki z których rozlosowano 4 grupy. Turniej rozgrywano systemem grupowym każdy z każdym i do fazy pucharowej awansowało dwóch najlepszych graczy z każdej z grup. W grupach grano do 3 wygranych legów natomiast pojedynki fazy pucharowej zostały rozgrywane do 5 wygranych legów.

W grupach faworyci nie zawiedli i awansowali do fazy pucharowej. Niespodzianką była przegrana w ćwierćfinale mistrza Klaudiusza Stachowiaka z Piotrem Figlakiem. W półfinale turnieju Masters spotkali się Piotr Figlak i Paweł Osiełkowski (0:5) oraz Jordan Hołderny z Norbertem Pecyną (5-0). W meczu o 3 miejsce lepszy okazał się Figlak z Krotoszyna nad Pecyną (5:3) a w finale po bardzo zaciętym i wspaniałym meczu turniej Masters wygrał Jordan Hołderny pokonując Pawła Osiełkowskiego 5:4.

Ostateczna klasyfikacja:

1. Jordan Hołderny, 2. Paweł Osiełkowski, 3. Piotr Figlak, 4. Norbert Pecyna, 5. Klaudiusz Stachowiak, 5. Bartosz Derwich, 5. Grzegorz Mróz, 5. Błażej Strzelczyk, 9. Mateusz Frąckowiak, 9. Szymon Pecyna, 9. Sebastian Sulmiński, 9. Marek Aleksander, 13. Romuald Stróżyk, 13. Daniel Makiewicz, 13. Tomasz Wawrzyniak, 13. Mateusz Chlebowski

W lidze najwyżej sklasyfikowaną kobietą była Martyna Stróżyk (25 miejsce) z Boguszyna (triumfatorka turnieju Pucharu Polski-Hotel Jarota). Cały sezon 4 Jarocińskiej Ligi Darta był rekordowy. 71 osób sklasyfikowanych w tabeli generalnej, średnia 27 graczy na turniej, rekordowy turniej w historii JLD 35osób(1turniej 4sezonu), 20 razy rzucono 180(maxa), 2 razy zakończono lega 12 lotką, 2 razy dokonano zejścia 151 to wszystko jest również rekordami JLD.

Zakończyły się również rozgrywki SuperLigi dające awans do mistrzostw Polski. Ligę wygrał Paweł Osiełkowski. Odbył się również turniej Mały Finał SuperLigi Wielkopolska Południe, w którym brały udział 4 miasta: Jarocin, Krotoszyn, Pleszew oraz Ostrów Wielkopolski. Każde z miast wystawiło czterech najlepszych graczy ze swoich SuperLig, którzy walczyli w pojedynkach grupowych oraz deblowych o punkty dla swoich miast. Jarocin reprezentowali: Paweł Osiełkowski, Jordan Hołderny, Norbert Pecyna i Bartosz Derwich. Panowie okazali się bezkonkurencyjni i zdecydowanie wygrali cały turniej i puchar zawitał na rok do Jarocinia.

W turnieju Masters w Pleszewie zwyciężył nasz zawodnik Jordan Hołderny i tym samym został on mistrzem Pleszewa podtrzymując jarocińską dominację w tym regionie po zeszłorocznym mistrzostwie Norberta Pecyny.

W połowie lipca w Łodzi odbyły się Mistrzostwa Polski w Darta (POD). W turnieju wystartowało czterech jarocińskich graczy. W turnieju rozgrzewkowym deblowym para Jordan Hołderny i Norbert Pecyna zajęli 9 miejsce, Mateusz Chlebowski i Szymon Pecyna 49 miejsce. W kolejnym dniu odbył się turniej główny, w którym najwyżej sklasyfikowanym graczem z Jarocina został Norbert Pecyna. Zajął on bardzo wysokie 17 miejsce, natomiast Jordan Hołderny był w tym dniu 33.

Są to najwyższe miejsca w historii jarocińskiego darta na mistrzostwach Polski. Mateusz Chlebowski i Szymon Pecyna sklasyfikowani zostali na 129 miejscu. Turniej juniorów pewnie wygrał Jordan Hołderny zdobywając i broniąc zarazem tytuł Mistrza Polski Juniorów. Trzeciego dnia odbyły się finały SuperLigi, w którym wszyscy gracze z Jarocina zajęli 65 miejsce.

Do rywalizacji w łódzkich mistrzostwach przystąpiło 215 graczy. Mistrzem Polski został Krzysztof Chmielewski z Gdańska.

Szymon Pecyna, organizator JLD dla wlkp24.info:

Cały sezon 2013/2014 można zaliczyć naprawdę do udanych i rekordowych. Udało się wiele zrobić przez ten rok. Dwa ostatnie sezony były na bardzo wysokim poziomie. Zainteresowanie graczy z całej Wielkopolski pozwoliło na zorganizowanie najlepszych cyklicznych rozgrywek pod względem frekwencji w naszym województwie. Udało się pierwszy raz zoorganizować turniej rangi krajowej Puchar Polski POD oraz rozgrywki SuperLigi. Organizujemy akcje charytatywne oraz popularyzujemy darta w szkołach. Wszystko to dzięki działaniu Stowarzyszenia Dart Jarocin, które udało nam się zarejestrować właśnie w tym roku. Pokazaliśmy się z solidnej strony w innych turniejach regionalnych oraz krajowych. Jesteśmy już zauważalni na arenie krajowej i rozpoznawalni dzięki rozgrywkom JLD. Wszystko idzie w ekspresowym tempie do przodu. Liczymy oczywiście na wsparcie darczyńców oraz miasta w naszych działaniach. Kolejny sezon Jarocińskiej Ligi Darta rozpoczyna się na przełomie września-października, który będzie mam nadzieję jeszcze lepszy od poprzedniego i zawitają w nim gracze jeszcze lepisi.